29 Март 2024петък15:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Негово величество леглото

На тях хората се раждат, проспиват една трета от живота си, правят деца и изпускат последното си дихание

/ брой: 62

автор:Иван Беловски

visibility 9689

Леглата са едни от най-старите мебели на човечеството. На тях хората се раждат, на леглата проспиват почти една трета от целия си живот, на различни видове легла изпитват не една житейска наслада и обикновено разположени върху тях... изпускат последното си дихание. Власи, някои групи роми и други етноси спускат мъртъвците в изкопаните за тях гробове заедно с креватите, които са ползвали приживе.
Обикновено за историята на леглото се споменава само тогава, когато става дума за някакви изключения. В далечната 1907 г. парижки майстор-механик изработва от чисто сребро фигури на четири дами в естествен ръст, боядисани в естествени цветове, с истински коси и пъстри, истински ветрила. Тези изящни четири фигури били монтирани на специално сътвореното легло за махараджата на Удайпур, като са служели единствено за опорни колони на луксозното легло, също и да осигуряват благодатна прохлада, махайки непрекъснато с движените от механични лостове ветрила.
През 1783 г. в английската столица Лондон усилено се говорело за т.нар. Небесно ложе на доктор Грахам, което се намирало в частната му клиника. Там пациентите на този ексцентричен доктор доволно си почивали върху огромен дюшек от цели единадесет квадратни метра, натъпкан догоре с розов цвят. "Небесното ложе" на д-р Грахам тежало близо два тона, тъй като било снабдено с огромен брой действащи магнити, използвани за "подсилване" на пациентите. Таксата за пренощуване в това специално ложе била 5600 марки, като цената включвала и Ема Лион - същата, която след време влиза в историята на киното като лейди Хамилтън, наред с адмирал Нелсън.
Любопитно е да се отбележи, че още Уилям Шекспир възпява "голямото легло от Уер", където преди повече от 500 години в едно британско ханче са рекламирали груповото спане. Това прочуто легло може да се види и днес в един музей, като размерите му са цели 13 квадратни метра.
Различни изследователи на историята от много страни се ровели дълги години в миналото на леглото. Според някои от тях Александър Велики управлявал огромната си империя от специално изработеното за него златно ложе. Всички величия след него, които мечтаели да достигнат славата му, особено френските крале, започнали да решават държавните въпроси по този начин - директно от кревата.
Така нареченото легло на справедливостта се превърнало не само в място за необходимата почивка на величествата, но и в един вид специфичен кралски трон, в правителствен кабинет, дори и в парламент.
За да не бъде застрашително притеснен от наплива на многото държавни мъже, Кралят Слънце на Франция Людвик ХIV накарал леглото му да бъде обградено с вити колони. Освен това винаги имал възможност да се измъкне от натрапниците в едно от другите свои 412 легла... Нужно е да се подчертае, че много от дамите, грижещи се за тези многобройни кралски легла, са отскачали от тях... направо в историята.
Разбира се, и другите държавници не са искали да изостават зад своите короновани господари. Известният кардинал Ришельо твърде рядко е напускал своето ложе. Когато се налагало да пътува из страната, шестнадесет яки прислужници нарамвали тежката мебел заедно с кардинала. Освен това кардиналските слуги носели със себе си и железни лостове, широкото ложе не можело да премине през нито една врата и когато Ришельо искал да посети някого, минавал направо през стената...
Трябва да бъде отбелязано, че навремето е съществувал съвършено точен и прецизен протокол за етикецията в кралската спалня: знак за особено благоволение било, ако величеството проговори на посетителя по време, когато кралските му гащи били смъкнати. В случай че позволявал на някои от присъстващите да му държат нощницата, то това било явен знак за повишение в службата. Само и единствено първият министър имал правото да отгърне балдахина на спалнята.
Всички тези френски дворцови маниери направили силно впечатление на руската владетелка Екатерина, която не закъсняла да си поръча широко ложе в двореца си в Петербург - със щраусови пера, балюстради и разни дрънкулки. Предпазната ограда от вити колони в Екатерининото ложе играела повече символична роля, тъй като често я прескачали генерали, министри, даже и прочутият Потьомкин.
Принц Ойген Савойски винаги завиждал на френския Крал Слънце Людовик ХIV за огромното легло, затова поръчал подобно и също като него управлявал от кревата, а за да не бъде опетнено, подарил ложето си на манастира "Св. Флориан" край град Линц, Австрия. Когато го съзрял Наполеон Бонапарт, само поклатил учудено глава и си поръчал най-обикновено походно легло...
Пруският крал Фридрих Велики се задоволявал като Наполеон с походно легло, но твърде късо за неговия ръст. За разлика от Наполеон, Жозефина всяка година си поръчвала ново пищно легло. Английската кралица Виктория се задоволявала с обикновен дървен креват, докато австрийският император Франц Йосиф прекарвал нощите си на масивен железен креват.
Любопитно е да споменем, че от порочното легло на прочутия римски папа Александър Борджия останали... единствено диреците. Папа Павел III поръчал да му направят от тях ново легло, но за него в историята не е запазено нищо друго, освен следното двустишие:

В ложето си спеше сам,
затуй не ще да бъде папа.

Историята на леглата познава и твърде мрачни глави, известни са и кревати - истински машини за убиване. Преди повече от 250 години, ако някой по-заможен пътник имал нещастието да отседне в английското ханче "При жерава", през нощта леглото му се разтваряло и той попадал в казан с кипяща вода. В друго легло тежкият балдахин се стоварвал върху спящия човек и го задушавал. В трети креват от тавана падала гилотина и резултатът бил трагичен. Полицията разкрила още, че в това злокобно ханче на много от креватите имало монтирани клетки, в които ханджиите пускали нощем отровни паяци, змии и скорпиони.
Според изследователите на човешкото ложе, отначало направата на леглата била свързана с повече реализъм, отколкото с романтизъм. Така например прочутите и красиви балдахини, спускащи се над леглото, се появили отначало като средство за предпазване на спящия от падащите от тавана... дървеници! А плътните завеси около леглата се появили поради простия факт, че в старите видове спални стаи се намирали и децата, та дори и целият род. С течение на времето започнало да надделява приятното и леглата започнали да се разкрасяват.
Въпреки че леглото е много чест експонат в музейните сбирки, все още няма построен паметник в негова чест. Защото най-обикновено или суперлуксозно, дървено, желязно или изработено от благородни метали, то има едно огромно преимущество пред всички останали домашни мебели. А то е - леглото лекува!
В това се е убедил всеки от нас, когато е бил неразположен.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ