10 Март 2026вторник00:37 ч.

Разработката е вдъхновена от черупката на мекотелите

Нечупливо стъкло направиха в Канада

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 633

Експерти от университета "Макгил", Канада, са разработили нов тип нечупливо стъкло, вдъхновено от черупката на мекотелите, пише сп. "Сайънс".
За целите на изследването специалистите са наподобили структурата на седефа, придаващ изключителна здравина. Крайният резултат е много по-устойчив от обикновеното стъкло материал, който в същото време запазва прозрачността си.
Разработката може да се използва за създаването на нечупливи екрани за смартфони и други устройства. Следващата цел на специалистите е да проучат начините за промяна на цвета, проводимостта и други свойства на стъклото.

 

 

 

В края на март държавата може да блокира

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 43

Парламентът заседава извънредно за горивата

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 43

Приходната агенция с нов директор

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 43

БВП нарасна с 3,1% през 2025 г.

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 43

Словакия блокира военния заем за Киев

автор:Дума

visibility 638

/ брой: 43

Китай е котва на стабилността

visibility 643

/ брой: 43

Доналд Тръмп преговаря с Куба

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 43

Страшно дежа вю

автор:Александър Симов

visibility 654

/ брой: 43

Петилетка

visibility 557

/ брой: 43

Заплатите стават явни

visibility 618

/ брой: 43

Не на барута, да на знанието!

автор:Велиана Христова

visibility 732

/ брой: 43

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ