27 Април 2024събота12:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отвсякъде по нещо

Небесни пътешественици

Реактивната раница, която конструират руски инженери, ще позволи на космонавтите да се чувстват много по-сигурни в Космоса

/ брой: 145

автор:Дума

visibility 125

Години наред космонавти излизат от кораба или от станцията в открития Космос, за да изпълнят определена мисия: било да направят ремонт на някой от слънчевите панели, било да извършат научни наблюдения. Досега такова нещо не се е случвало, обаче съществува голям риск по някаква причина те да се откъснат от кораба и тогава става невъзможно да бъдат спасени.
Точно затова руски конструктори са се заели с разработването на реактивна раница. Решили са, че е най-добре тя да бъде част от скафандъра, като така неговото тегло ще стане с 10-15 кг по-голямо и ще стигне 120-130 кг.
Проектирането е възложено на научно-производственото предприятие "Звезда", което се е специализирало в изработването на скафандри и на апарати за спасяване на летци и космонавти при непредвидени ситуации в Космоса.
Става ясно, че най-сложно е автоматичното позициониране на космонавта към станцията и връщането му към нея. Преди това, обаче, следва да се спре въртенето на космонавта. Щом това бъде направено и той бъде насочен към станцията, раницата включва двигатели, които го тласкат към нея.
Много важна е ролята на радиофаровете, свързани с компютър. Компютърът не само изчислява къде се намира човекът, но и чертае пътя, по който той следва да се движи в нужната посока - т.е. към станцията.
Изпитват се две възможности: космонавтът сам да включва радиофаровете, щом влезе в открития Космос, или те да се включват автоматично, ако космонавтът се отдалечи на 20-30 м от станцията.
Предполага се, в случай че всичко върви нормално, до края на тази година да бъдат направени първите изпитания на реактивната раница в Космоса.


Царе на скоростното строителство



Изразът "китайски чудеса" съвсем не е случаен! При това за чудеса може да се говори както в миналото, още повече и днес. Ето едно от тях: китайска строителна фирма е построила 57-етажен небостъргач само... за 19 дни! Възможно ли е?
Както съобщават, сградата е построена в град Чанша, столица на провинция Хунан. В нея има 800 апартамента и офиси за 4000 служители. Изумителната скорост е постигната, защото фирмата е изграждала по три етажа на ден, като е използвала така наречения "модулен метод". Преди да започнат работа, строителите са отделили четири месеца и половина, за да направят 2736-те модула, които съставят сградата. След това, поне гледано отстрани, всичко е вървяло по мед и масло и строителите могат да претендират за включване в Книгата "Гинес".
Подобен рекорд до такава степен е зашеметил, но и амбицирал конструктори и работници, че те веднага са решили да го подобрят, като изградят небостъргач на 220 етажа... за три месеца!


Как ще бъде решен въпросът с прехраната 



В тези години на гладория, на безброй безработни и бедни, интересен е опитът на общинските власти в турския град Коджасинан да разрешат с един замах проблема с прехраната. Скоро в двора на местна болница е построена чешма, от която тече... супа. Всеки, който желае, може да подложи чаша или чиния под крана и да я напълни с топла, вкусна супа без пари. В деня на откриването на вълшебната чешма от нея е текла мерджимек чорбасъ (лещена супа) и 700 души са се възползвали от щедрия жест на общинските власти.
Смята се, че ако и други села и градове по света възприемат тази идея, то скоро гладните на Земята ще бъдат много по-малко. Разбира се, главното е ще има ли кой да дава парите...


Зимата изчезва след 150 години?



Според най-нови изследвания Евгений Тишковец, главен специалист в руския  метеорологичен център "Фобос", твърди, че зимата ще изчезне като сезон след около 150 години! Основание за неговото твърдение е глобалното затопляне. Той привежда за пример температурите от последните няколко зими в руската столица Москва, които твърдо вървят нагоре с градус-два.
Тишковец смята, че това е сигурен знак за настъпление на глобалното затопляне и ако следващите години всичко върви по този начин, зимата в Централна Русия наистина ще изчезне.
Нещо повече: след 500 години в московския район ще има само един-единствен сезон - лято!


200 кг киви от едно дърво!



Кивито е наричано "витаминна бомба". Защо ли? Защото съдържа от 8 до 10 пъти повече витамин С от лимона! Освен това - още захари, органични киселини, пектин, фитонциди. То е пренесено от Нова Зеландия в Южна Америка и на Курилските острови. Оттам - в Европа. У нас идва преди десетина години от Франция.
Дървообразен храст, който стига височина 20 метра. Дава плодове, подобни на дребни картофи, през октомври, но те са готови за ядене през декември. Новозасадено киви ражда след 2-3 години.
Оказва се, че кивито много успешно се приспособява към нашата почва и към нашия климат и вече дава рекордни добиви. Пример в това отношение е реколтата от 200 кг плод, набрани само от едно дърво! Това става в пловдивското село Куклен, където агрономът Георги Райчев засажда храст киви и е смаян да види, че екзотичната овошка дава 200 кг плодове!
Стопанинът обяснява, че не е предприемал нищо специално при отглеждането на кивито, не е използвал препарати. Просто е засадил храста на мястото на стара лоза и той много бързо се е разпълзял по цялата конструкция на лозницата. Агрономът всячески рекламира отглеждането на киви в България заради изключителните му качества.


515 км в час, но не със самолет - с влак



В Япония започна строителството на трасето за най-бързия влак в света. Той ще се движи с 515 км в час - по-бързо от някои самолети!
Най-напред ще бъде изградена линия между Токио и Нагоя, която трябва да бъде завършена през 2027 г. Макар че разстоянието между двата града е едва 287 км, строителството ще се проточи, понеже идеята за свръхбързия влак на въздушна възглавница ще глътне 112 млрд. долара и понеже около 60 на сто от трасето ще бъде тунели, които тепърва следва да бъдат изградени.
Предвижда се до 2045 г. влакът да стигне до Осака. В същото време китайците се явяват сериозни съперници и са замислили да изградят вакуумни тунели за влакове на магнитна възглавница. Успеят ли, техните фантастични влакове ще се движат със скорост от 1000 км в час!

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 635

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 646

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 573

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 585

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ