Лекари от ТЕЛК и НЕЛК:
Не сме мафиотски структури
Социалните министри налагат мнението за корупция, възмущават се медицинските експерти
/ брой: 279
Броят на лицата в работоспособна възраст, получаващи пенсия по инвалидност, е 262 228 души. Те не са 800 хиляди, както твърдят премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Симеон Дянков. Това съобщават в писмо от Сдружението на лекарите от медицинската експертиза в България, позовавайки се на данни от дирекция "Пенсии" към НОИ, към 30 юни 2010 г. Писмото е подписано от 152 лекари. Изявлението е във връзка с намерението за прехвърляне на структурите на ТЕЛК към НОИ и е провокирано от изказването на синдикални лидери и политици, че ТЕЛК са мафиотски структури и техните решения се раздават срещу подкупи, подаръци и т.н.
В системата на медицинската експертиза работят висококвалифицирани лекари с придобита една или две основни клинични специалности и не по-малко от 5 г. стаж по специалността, пише в писмото. Трудът на лекарите в ТЕЛК и НЕЛК е силно непривлекателен, заявяват медицинските експерти. Те изтъкват, че средната заплата е около 580 лв. и че за тях има законова забрана за допълнителни доходи. Допълнителната текуща квалификация по специалността е невъзможна, тъй като няма как един от членовете на ТЕЛК да отсъства. Според подписалите писмото лекари особено негативно влияе формираното обществено мнение за наложени корупционни практики в системата на медицинската експертиза, "за което допринасят изказванията на няколко поредни министри на труда и социалната политика и управители на НОИ, включително и настоящите".
За хората, запознати със здравния статус на населението, звучи несериозно финансовите проблеми на НОИ да се приписват на "увеличения" брой инвалиди, заявяват от Сдружението на лекарите от медицинската експертиза. Нелепо и, меко казано, арогантно според тях е да се обвиняват лекарите от ТЕЛК за завишения брой пенсии по инвалидност, когато българите с онкологични заболявания са около 270 000, диабетно болните - 320 000, астматиците - 200 000.