19 Юли 2025събота18:26 ч.

Политкоретният съд

/ брой: 49

автор:Юри Михалков

visibility 13976

В обществата се случват позитивни наглед събития, които обаче разкриват и негативизма на процесите, от които те са част. Напомнят на здрав отвън плод, който, като го отхапеш, ти нагарча от загниване.
Точно такова е решението на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), обвинил украинските власти, че не са предприели мерки за спасяване на хора по време на насилието в Одеса на 2 май 2014 г., когато радикални майданисти подпалиха Дома на профсъюзите. Тогава загинаха 48 души антимайданисти. А това си е чиста проба масово убийство.
На човек му иде да изръкопляска, задето справедливостта най-после възтържествува. Само че ако погледнем по-надълбоко, ще видим, че в такава справедливост загниват евроценностите. И не толкова от факта, че истината възтържествува чак цяло десетилетие след престъплението, колкото от констатацията, че това се случва по-малко от два месеца, откакто в Белия дом влезе Доналд Тръмп и оттам към Европа задуха южнякът на политическото регулиране по руско-украинската война.
Истина е, че през тези 10 години ЕСПЧ не е стоял със скръстени ръце за престъплението в Одеса. Но е факт, че ръцете са правили нещо, което си е чиста проба... измиване на ръцете. През февруари 2017 г. роднини на загинали в престъплението се обърнали към ЕСПЧ. Но едва след 5 години ЕСПЧ е започнал да разглежда съвместно дело по жалби на 31 жалбоподатели срещу действията на украинските власти. Как да не си помислиш, че 5 години ЕСПЧ е протакал случая, за да бъде политкоректен към Киев. Освен това, вместо да нареди разследване на място, съдът само е кореспондирал с Киев, който няма как да се самообвини в отговорите на зададените му въпроси.
С една дума, ЕСПЧ загнива с тази зависимост от геополитиката. Той предпочита политкоректността пред справедливостта. Превърнал е върховенството на закона, прехвалено като висша евроценност, в слуга на съвсем други фактори.
Впрочем това не е единственият пример за загниване на същата евроценност. Друг такъв пример е готовността на ЕС да приеме корумпираната до клетъчно ниво Украйна в своите редици – и не защото милее за нея, а за да я държи насъскана срещу еднокръвната Русия.
Заради русофобията обаче загниват и други евроценности - от миролюбец ЕС се е изродил във войнолюбец, от добросъсед - в злосъсед, от етнотолерантен - в едва ли не етномразещ. Сега може да очакваме следващата политкоректна справедливост на ЕСПЧ - най-после да разгледа събраните факти за военните престъпленията на Киев срещу мирното население в проруската Източна Украйна.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ