28 Април 2024неделя01:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Диляна Славова:

Найденов руши авторитета на млечната ни индустрия

Маркировката "Вредно" ще дискредитира българските хранителни продукти, казва председателят на асоциацията на млекопроизводителите

/ брой: 276

автор:Мая Йовановска

visibility 1323

Диляна Славова е председател на Националната асоциация на млекопреработвателите (НАМ). Член е на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК). Славова е докладчик по Общата селскостопанска политика (ОСП), по промоционалните програми на генерална дирекция "Земеделие" на ЕК. Член е на контактната група "ЕС-Русия".


"Да спрат да налагат административно- корпоративни интереси"


"Новата наредба не решава нито един проблем на млечния бранш"


- Госпожо Славова, как оценявате изразената преди дни от земеделския министър идея за поставянето на етикети "Вредно" върху опаковките на млечните продукти, произведени с растителни мазнини?
- Подобна идея не отговаря на съществуващото законодателство на България и на ЕС. Първо, защото според Закона за храните на пазара не могат да се пускат вредни храни, а според наказателния кодекс предлагането на опасни за здравето храни е престъпление. Съществуват и съответните санкции за подобни деяния. Второ, подобна неотговаряща на истината маркировка, ще дискредитира българските хранителни продукти като цяло на европейския пазар, а също и на пазара на трети страни. Това ще срине вътрешнообщностната търговия и износа на български млечни продукти и ще убие толкова успешните проекти на НАМ за промотиране на нашите сирена и кашкавали в ЕС и в трети страни. Ето защо съществуват две възможности по посочения казус. Първата е, че ако министърът на земеделието и храните е убеден, че продуктите с вложена растителна мазнина са вредни (към настоящия момент няма подобни научни доказателства и Световната здравна организация, и Европейската агенция по безопасност на храните са категорични, че растителните палмови мазнини имат степен на полезност колкото и животинските мазнини) и има научни и експериментални доказателства за това, то той може да предложи да се забрани влагането на тези мазнини в хранителните продукти. Трябва да се знае, че същите растителни мазнини се влагат и в сладкарските изделия като сладоледи, бонбони, вафли и в други хранителни продукти. Нещо повече - не трябва да се допускат до територията на страната ни и подобни продукти с вложени палмови мазнини, произведени от други държави членки на ЕС и от трети страни. Защото иначе нашите преработватели ще бъдат поставени в нелоялна конкуренция спрямо колегите си от чужбина. Абсурдно е да се забрани местното производство на даден продукт с аргумента, че е вреден за здравето и същевременно да се допуска внос на същия този продукт. Втората възможност е, ако министърът не може да представи подобни научнообосновани доказателства, да спре подобни изяви, с които подронва авторитета на млечната ни индустрия. Защото с подобни идеи се стимулират вносителите на чужди хранителни продукти, а не родните млекопреработватели.
- Възможно ли е да бъдат произведени и пуснати на пазара продукти на български производители, които не са безопасни?
- Не и ако има ефективен контрол от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Агенцията разполага с над 600 инспектори, които имат сериозни правомощия за проверка и въздействие по закона за храните и наредбите за неговото приложение. По принцип отговорността за произведената продукция се носи от оператора, т.е млекопреработвателя, а като познавам активната дейност на агенцията, изключвам подобна опция. 
- Не е ли по-важен въпросът за етикетирането и това да се знае какъв продукт купува протребителят, защото, ясно е, че качествените продукти са и по-скъпи?
- Това наистина е много важен въпрос. И нашата асоциация е за това да има строг контрол от страна на БАБХ по отношение на правилното етикетиране, т.е това, което е вложено в хранителния продукт, да бъде отразено и на етикета. Но категорично сме против държавата да се намесва в технологичния процес в предприятията и да казва на колко месеца какви продукти да се произвеждат. Нека всеки преработвател да произвежда свободно продуктите, които желае, спазвайки стриктно европейските регламенти и националното ни законодателство и правилно да етикетира. А потребителят да е информиран и в зависимост от покупателните си възможности да избира какво да купува. Именно поради това ние обжалвахме в съда Наредбата за специфичните изисквания към млечни продукти, тъй като с нея се регламентират и чисто технологични производствени процеси.
- Как ще коментирате факта, че и сред скъпите продукти може да попадне такъв с ниско или съмнително качество?
- Занапред все по-голяма роля ще играят брандовете (марките) на хранителните продукти. Когато потребителят е убеден, че даден бранд сирене е качествено и на подходяща цена, то той ще купува точно това сирене. Вече има наложили се на нашия пазар подобни брандове на традиционни български сирена и кашкавали.
- Смятате ли, че объркването, а понякога и гневът на потребителите са неоснователни?
- Потребителят трябва да е информиран какво е съдържанието на продукта, който се предлага в магазинната мрежа. Оттам нататък кой точно продукт ще избере, зависи от покупателните способности и изисквания към продукта. Аз съм човек на баланса, затова винаги препоръчвам да се търси балансът между качество и цена.
- Още при подготвяне и обсъждане на наредбата имаше противоречия у хората от бранша по отношение заложеното в документа. На какво се дължи?
 - В настоящия проект на Наредбата и в проекта за изменение на Наредбата се нарушават чл.3, ал.2 във връзка с чл.4 от Закона за храните. Съгласно цитираните разпоредби Министерският съвет приема Наредби за изискванията към групи храни като по предложение на браншовите организации с наредбите се утвърждават минимални съдържания и съотношения на основните компоненти на утвърдения състав на тези храни. В конкретния случай браншовите организации и в частност НАМ за пореден път бяха заобиколени от МЗХ при подготвянето на проекта за изменение на наредбата. МЗХ за пореден път изготви нормативен акт, който пряко засяга млекопреработвателния сектор, без да се допита до легитимните представители на този бранш. Ние сме за по-голяма диалогичност между бизнеса и МЗХ.
- Какви са слабостите на наредбата?
- Хубаво е да има наредба за специфичните изисквания към млечните продукти, и досега съществуваше подобна, но трябва да се отбележи, че така предложените текстове не решават нито един проблем пред млечния бранш в страната. Точно обратното - с наредбата се създават редица проблеми както във вътрешен, така и в международен аспект. От една страна, наредбата поставя в неравностойно положение българските млекопреработватели спрямо вносителите на имитиращите млечни продукти и ограничава износа на българските млечни продукти. От друга страна, наредбата се приема критично и от ЕК, и от основни страни членки като Германия, Франция и Испания.
- Каква е консумацията на българските млечни продукти като дял и увеличава ли се консумацията на вносни продукти? Ако - да, каква е причината?
- За съжаление консумацията на българските млечни продукти намалява и съществува тенденция за бавно, но постепенно намаляване на потреблението на български млечни продукти. Новата наредба ще засили този процес и в резултат ще се увеличи тенденцията потребителите да предпочитат евтините продукти с растителна мазнина от други държави.
- Каква част от млечните продукти се произвеждат с вносни суровини?
- Българското сурово краве мляко, отговарящо на европейските изисквания, не достига. Към момента броят на фермите, даващи отговарящо мляко, е около 3000. Дори да вземем цялото мляко, което се произвежда във всички наши ферми - отговарящи и неотговарящи на изискванията, то пак ще бъде недостатъчно да се изпълни квотата на България.
- Какъв е изходът?
- На първо място трябва да се остави секторът да работи спокойно в условията на свободна конкуренция и да спрат опитите да се налагат административно-корпоративни интереси. Необходимо е да се води енергична и адекватна политика за договаряне на новата Обща селскостопанска политика (ОСП) с оглед на максималната защита на интересите на българските производители и преработватели. Като докладчик по ОСП в Европейския икономически и социален комитет направих редица предложения в тази насока. Горда съм, че много от тях залегнаха и в договаряните в момента в Европейския парламент параметри на бъдещата ОСП като например 10% гъвкавост между двата стълба на ОСП (стълб 1 - директни плащания, стълб 2 - ПРСР), която ще доведе до прехвърляне на финансов ресурс за критични сектори като млякото, плодовете и зеленчуците и др.; по-голям финансов ресурс за планинските региони и по-специално за млечното животновъдство и т.н. Трябва спешно да се изготви краткосрочна и дългосрочна бизнес стратегия за млечния сектор по цялата млечна верига.
- Когато беше създадена вашата организация, се създаде впечатление, че млекопреработвателният сектор сякаш се разцепва. Това така ли е и с каква цел бе учредена организацията?
- НАМ бе създадена през 2006 г., когато се договаряха финално параметрите на присъединяване към ЕС в областта на млекопреработвателните предприятия, като реакция срещу опитите чрез административни похвати да се затворят голяма част от предприятията и да се смаже конкуренцията. За съжаление стремежите по административен начин да се осъществява намеса в дейността на млекопреработвателните предприятия продължава и днес. Въпреки това нашата асоциация винаги е защитавала позицията, че секторът трябва да е единен и обединен.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ