07 Май 2024вторник02:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Хроники

Най-различни и печални катастрофи

Илия Бешков - за скоростта, професионализма и безумията на "модерната" цивилизация

/ брой: 162

visibility 37

Мария Овчарова

Ученици на Илия Бешков (1901-1958) често споменаваха един от случаите, в които знаменитият им професор, чрез недостижимото си, безпощадно чувство на ирония, им дава урок как се става добър професионалист.
Било e наскоро след Априлския пленум (1956) на ЦК на БКП. Действието се развива в Художествената академия. Студенти са претъпкали помещението. Обсъжда се поредната Обща художествена изложба. Оратор е литераторът Борис Делчев (1910-1987). След като очертава насоките, дадени от пленума, той преминава към критика на обсъжданата изложба. Намира я "застойна по форма, бедна по лични почерци". Обръща се към студентите - да проявят "по-голяма свобода и на сюжети, и на изразни средства". В Академията да влязат ново поколение преподаватели, които да засилят "скоростта" на мислене на студентите, да се унищожи сивотата и въобще студентите да не бъдат скопявани от учебни програми, да им се даде свобода и скорост на творческите инвенции..."
Цитираните по-горе пасажи са от писмен спомен на Тодор Цонев (1934-2004). Той го записа към края на живота си, когато боледуваше (направил е неволна грешка като вместо "Делчев", пише "Далчев"). И много държеше този спомен да се запази и да стигне до читателите. В Дневника си той е записал:
"Бешков е пряк наследник и носител на всички велики култури в историята на човешката цивилизация. Зрелостта, пълнотата и съвършенството на неговия дух са смайващи и стоят извън нормите на всяко титанично усилие. Той би могъл да бъде еднакво велик във всяка област на човешка проява, така както му се удаваше всичко: и музика, и слово, и всяка мъдрост. Често сам иронизираше себе си, като казваше, че си е избрал от всички трудности най-мъчната - рисуването."
Връщаме се в академичната зала, където бурни ръкопляскания аплодират словото на Делчев. Неочаквано се вдига една ръка - Илия Бешков иска думата. Тишина, всички наострят слух - знаят, че ще чуят нещо оригинално. Професорът излага мислите си с безапелационна категоричност:
"Тука уважаемият Делчев апелира за реформи в Академията, за промени в учебните програми с оглед на "повишаване на скоростта" на мислене и инвенции на студентите... Но къде е тук отговорността и може ли литератор да се меси и да я поеме?!... Не сте ли забелязали, че по улиците се движат бавно и внимателно автомобили, на които е написана една голяма буква "У" - значи учебен!... На тези автомобили благоразумно е ограничена скоростта до максимална 40 км в час и то извън населено място!... Вие представяте ли си, ако на обучаващите се шофьори им се разреши да карат с високи скорости (както апелира Делчев), какво ще стане?!... Само най-различни и печални катастрофи..."
Смях в залата, бурно оживление и ръкопляскания.
Делчев е неприятно изненадан. Не е очаквал "Илия Бешков да защитава рутината на академичността и да застава на страната на сивотата, на шаблона и пр."
Известно е, че Бешков е извън всякакви догматични ограничения и предразсъдъци. Чрез творчеството си и отстояваната в обществото позиция, той е показал отношението си към живота, който не е особено смислен (и дума не може да става да е справедлив!). Бешков е поел своята отговорност за времето, в което е обречен да живее... Отговорността да служи на истината без поуките от Априлския и който и да е пленуми.
Това все пак се знае и не е предмет на настоящите редове. Говорим за случай, в който се открива щрих към образа на един от забележителните педагози в нашата образователна система. Бешков - учителят! Педагогическите похвати на художника все още не са станали тема на специализирано изследване. Но се помни и разказва как професорът се движел по улиците, седял в заведение, винаги заобиколен от млади хора, жадни за мъдрото му слово, обратите на мисълта, атрактивното търсене на истината.
Скоростите... За тях няма стандарт. Всичко зависи от професионализма и морала на този, който ги управлява. В забравената карикатура на Бешков "Дипломатическа среща" (в. "Земеделско знаме", 18.IХ.1945 г.) е закодирана нравствената присъда към онези, които след края на Втората световна война извършиха подло предателство спрямо човечеството. "Миротворческата" дипломация сътвори проект за нова война - Студената.
Сред урбанистичен пейзаж - студен и безлюден - в жесток сблъсък са изобразени два автомобила. Единствената човешка фигура е автопортретът на художника. Прав, засрамено навел глава, обърнал гръб на печалната катастрофа. В реален план тя предстои да се развие, да стигне своя апогей. Но за Бешков бъдещето не крие тайни, той, анализирайки събитията, го предсказва. В аванс е поел срама за човешката глупост, която ражда всички злини. Включително и тези, които ние, хората на планетата, изживяваме днес...


Илия Бешков, Дипломатическа среща, в. "Земеделско знаме", 18 септември 1945 г.


Факсимиле от спомена на карикатуриста Тодор Цонев

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1917

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1882

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1680

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2000

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2186

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2069

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2003

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ