Най-много се боим за работа и доходи
При евентуално затваряне 10 на сто от работодателите ще съкращават работници
/ брой: 173
Около две трети от работодателите и служителите в България очакват ново затваряне на отделни бизнес сектори до края на 2021 г., като отново най-мрачни са прогнозите в туристическия бранш. Най-големият страх сред служителите е, че четвъртата вълна на пандемията ще повлияе на личните им доходи от труд. Това показва проучване на Менпауър България (ManpowerGroup).
При евентуално затваряне 31% от работодателите планират да пуснат част или целите си екипи в принудителен отпуск, 10% биха съкратили персонал и само 6% обмислят намаление на месечните възнаграждения и допълнителните придобивки. Почти 33% от анкетираните споделят, че ще се опитат да задържат персонала си, като го пренасочат в други проекти. Микро и малките компании с до 50 заети биха понижили възнагражденията или придобивките на своите служители. Резултатите от анкетата показват, че подобна мярка ще засегне най-вече заетите в секторите "Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство" и "Консултантска дейност".
43% от анкетираните служители смятат, че нови мерки във връзка с разпространението на КОВИД-19 ще повлияят на доходите им под формата на по-ниско възнаграждение или по-малко допълнителни придобивки. Този отговор са дали работещите предимно в секторите "Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство", "Автомобилна индустрия" и "Търговия и бързооборотни стоки" и повече от половината (54%) са заети в микро и малки предприятия извън столицата на ниски и експертни позиции без мениджърски функции.
Една трета от анкетираните споделят, че е възможно да бъдат пуснати в принудителен отпуск. Профилът на далите този отговор е същият. Други 30% смятат за възможно дори да загубят работата си, като те са заети най-вече в секторите "Туризъм, хотелиерство и ресторантьорство", "Транспорт и логистика", "Консултантска дейност" и "Търговия и бързооборотни стоки".
Повече от половината организации смятат да използват хибриден модел на работа. Около 31% от работодателите ще дадат възможност за съчетаване на хоум офис и дистанционен режим, но повечето ще изискват голям процент от работното време на служителите да бъде прекарвано в офиса. Наетите обаче предпочитат да имат право на избор без ограничения (41%).
23% от компаниите, които са претърпели финансови загуби, очакват да се върнат към оптималното ниво на своите печалби около средата на 2022 г., а 15% вярват, че това ще се случи в края на следващата година. В същото време близо 40% от анкетираните служители споделят, че не са отчели отрицателно влияние върху доходите си от труд, а други 12% - че има такова, но те вече са се нормализирали.