19 Юли 2025събота19:39 ч.

Според НЦИОМ:

Най-много българинът се плаши от безработица

За първи път при управлението на ГЕРБ опасенията са повече от надеждите

/ брой: 66

автор:Веселка Венкова

visibility 1128

Една трета от българите, попитани от НЦИОМ кои са най-големите им страхове в момента, посочват опасността да останат без работа. В масовото съзнание безработицата не е само загуба на средства за препитание, а начало на фатален процес, сочи анализът на агенцията.
Ниските доходи и нередовното изплащане на заплатите плашат 29% от интервюираните. Усещането за недостиг на средства за насъщни нужди се подсилва от непрекъснато растящите цени на горива, храни, лекарства, електроенергия, отопление и с това са свързани притесненията на 17 на сто от анкетираните. Сред останалите опасения води страхът от разболяване - 11%, от престъпността - 8 на сто, липса на сигурност в бъдещето - 6%.
За първи път от началото на управлението на ГЕРБ социолозите регистрират обрат в съотношението надежди-притеснения - 42%:45%. Скептицизмът нараства главно сред социално уязвимите обществени слоеве, показва анализът на НЦИОМ. През последните 3 месеца кабинетът е загубил още 4% от одобрението за работата си, а спрямо март 2010 г. то е спаднало с 10%.
Сред "отличниците" на правителството отново са Росен Плевнелиев, Мирослав Найденов и Николай Младенов, най-изразително, с 5 на сто, е нараснало одобрението за Томислав Дончев. На опашката са Дянков и Тотю Младенов - с 63 и 51 процента неодобрение.
Според 79 на сто от хората жизненият стандарт се е влошил, 70 на сто отбелязват несправяне с безработицата, 62% определят като лошо състоянието на икономиката, 56 на сто определят като провал здравеопазването. Оценките се споделят от всички социално-демографски групи, отбелязват изследователите. В различните сфери кабинетът получавал оценки, силно зависими от политическите симпатии, като симпатизантите на ГЕРБ и "Атака" отбелязвали като постижения онова, които другите смятат за провал.
Делът на българите обаче, които се чувстват разочаровани от партиите си, през март 2011 г. е стигнал 31 на сто. Точно толкова са посочили, че биха гласували за нова партия, различна от досега съществуващите. 29,9% от анкетираните твърдят, че няма партия, която да изразява техните интереси.
Обостреното политическо говорене не се харесва на българите, установили са социолозите. На персоналните нападки избирателите гледали като на непозволени удари в тръгналата "на приливи и отливи" предизборна кампания.

АФИС: Социалният песимизъм расте


Социалният песимизъм в страната заплашително нараства. Това сочат резултатите от най-новото изследване на социологическата агенция АФИС, научи ДУМА.
53% от анкетираните са заявили, че поведението на правителството в последните седмици е неадекватно на социално-икономическата ситуация и обезпокоително. Само 20 на сто продължават да демонстрират оптимизъм. За 51 процента от хората ситуацията в страната е тревожна.
Разликата в симпатиите за ГЕРБ и БСП се е стопила до 6 процента и в момента е в съотношение 28 към 22 на сто. Подробния анализ на резултатите АФИС ще оповести в близките дни.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ