Акценти
Навикът, от който Европа не може да се откаже
ЕС не е готов да наложи санкции върху руското ядрено гориво
/ брой: 40
Европа е на път да се отърве от пристрастяването си към руските изкопаеми горива, но изглежда не може да възпроизведе този успех с ядрена енергия - една година след войната в Украйна, пише POLITICO.
Икономическите санкции на ЕС срещу руските въглища и петрол трайно промениха търговията и оставиха Москва в "много намалена позиция", според Международната агенция по енергетика. Вносът на въглища е спаднал до нула и е незаконно руският суров петрол да се внася с кораб, като единственото изключение е България. Само четири държави все още го получават по тръбопровод.
За сравнение, през 2020 г. блокът получаваше 54% от вноса на черни въглища и една четвърт от петрола от Русия.
Решението на руския президент Владимир Путин да затвори газовите кранове, докато ЕС се обръщаше все повече към доставки на втечнен природен газ от другаде, доведе до спадане на зависимостта от Москва от 40% от газовите доставки на Блока преди войната до по-малко от 10% сега.
Но ядрената енергетика се оказа
по-сложен възел за развързване
от страните от ЕС - както по исторически, така и по практически причини.
Тъй като конкуренцията в глобалния ядрен сектор атрофира след Студената война, построените от Съветския съюз реактори в ЕС останаха зависими от специално изработено гориво от Русия, оставяйки Москва да играе извънредно голяма роля.
През 2021 г. руският държавен атомен гигант "Росатом" достави на реакторите на Блока 20% от техния естествен уран, обработи една четвърт от услугите им за преобразуване и предостави една трета от услугите им за обогатяване, според Агенцията за доставки на Евратом (ESA).
Същата година страните от ЕС платиха на Русия 210 милиона евро за износ на суров уран, в сравнение с 88 милиарда евро, които блокът плати на Москва за петрол.
Стойността на вноса на свързани с Русия ядрени технологии и гориво в световен мащаб нарасна до над 1 милиард долара (940 милиарда евро) миналата година, според изследване на Royal United Services Institute (RUSI). В ЕС стойността на руския ядрен износ е спаднал в някои страни като България и Чешката република, но е нараснал в други, включително Словакия, Унгария и Финландия, показват данни на RUSI, споделени с POLITICO.
Въпреки че е трудно да се направят окончателни заключения от това, което в крайна сметка представлява ограничен във времето и непълен набор от данни, то ясно показва, че все още има зависимости и пазар за руското ядрено гориво, казва Даря Долзикова, научен сътрудник в RUSI.
Уранът от Русия може да бъде заменен с внос от другаде в рамките на една година - и повечето ядрени централи имат поне една година допълнителни резерви, според ръководителя на ESA Агниешка Казмирчак. Но страните с построени от Русия реактори ВВЕР разчитат на гориво, произведено от Москва.
В ЕС има 18 атомни електроцентрали,
проектирани от Русия, и всички те ще бъдат засегнати от санкции, твърди Марк Хибс, старши сътрудник в Програмата за ядрена политика на Карнеги. "Но това остава сложен въпрос, който дълбоко разделя Европейския съюз."
Ето защо през изминалата година Блокът се бореше да атакува руската ядрена индустрия - въпреки многократните призиви от Украйна и някои страни от ЕС да се удари "Росатом" за ролята й в надзора на окупираната украинска ядрена централа "Запорожие" и евентуално доставката на оборудване за руската оръжейна индустрия.
"Целият въпрос за санкционирането на ядрения сектор беше основно унищожен, преди изобщо да има смислена дискусия", казва дипломат от една страна от ЕС, който говори при условие за анонимност, подчертава POLITICO.
Най-гласовитият противник беше Унгария, една от петте държави - заедно със Словакия, България, Финландия и Чешката република, които имат построени от Русия реактори и за които досега нямаше алтернативно гориво.
България и Чешката република са подписали договори с американската фирма Westinghouse за замяна на руското гориво, според шефа на ESA, но процесът може да отнеме няколко години, тъй като националните регулатори също трябва да анализират и лицензират новото гориво.
"По-големият проблем като цяло е обогатяването и преобразуването", добавя Казмирчак, "поради хроничния недостатъчен капацитет в световен мащаб". Замяната на "Росатом" може да отнеме "седем до 10 години" - и този график при това зависи от значителни инвестиции в сектора.
Финландия миналата година отмени сделката за изграждане на произведена от Русия ядрена централа на западния бряг на страната - което предизвика съдебно дело от страна на "Росатом", но други не променят курса си.
Новият словашки реактор Mochovce-3 по съветски проект VVER влезе в експлоатация по-рано този месец, за който Русия ще доставя гориво най-малко до 2026 г.
Междувременно Унгария задълбочи връзките си с Москва, като даде зелена светлина за строителството на още два реактора в завода си в Пакш миналото лято, гарантирано с руски заем от 10 милиарда евро.
"Дори ако те възникнат, ядрените санкции ще бъдат изпълнени с изключения, защото сме зависими от руското ядрено гориво", подчертава пред POLITICO друг дипломат от втора страна от ЕС, пожелал анонимност.
Economic.bg