04 Май 2024събота13:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Валери Жаблянов:

Националният интерес трябва да е водещ за формиране на кабинет

Сравнително ниската активност бе своеобразен бунт на обществото срещу неумелото управление, категоричен е водачът на листата на КБ в Сливен

/ брой: 115

автор:Павлета Давидова

visibility 244

- Г-н Жаблянов, вие сте политолог, а вече и депутат, кое е по-трудно - да анализирате поведението на останалите, или самият вие да сте обект на анализ?
- И двете неща са еднакво трудни, особено в българската действителност. Анализът предполага едно рационално отношение към политиката - на базата на факти и процеси, за да се направят предположения за бъдещи ситуации, събития и тяхното развитие. За съжаление нашият политически процес, особено през последните години, беше доста деформиран и по тази причина анализът стана доста труден. Това важи не само за политологията, със сигурност и колегите от социологическите агенции ще го потвърдят.
Парламентаризмът в България беше смачкан. Бе смачкан не само от последното управление на ГЕРБ, а беше целенасочено мачкан през годините на уж ново конституционно устройство, бе компрометиран много. Разбира се, за това отношение допринесоха и част от парламентаристите със собственото им поведение, допринесоха и политическите партии. Най-главната роля обаче се пада на десницата. Крайно време е да се каже, че нашата десница е антипарламентарна. Затова този път тя изпадна от парламента и отиде там, където й е мястото. Десните водиха бунтове, водиха сражения срещу парламента, лежаха по палатковите лагери, бойкотираха конституцията... Сега би следвало да видят връзката между собствената си съдба и поведението им през последните 15-20 години.
- Слабата десница не е ли проблем и пред демокрацията в България?
- Не, в никакъв случай. Дори в България демокрацията се укрепва, когато десницата е в това отслабено състояние. Десницата в страната трябва да разбере, че антидемократичността й пречи. Трябва да стигне до същността на проблема, като изходи от собствената си политическа съдба.
- Коалиция за България взе два депутатски мандата в Сливен, това ли бе вашата цел?
- Без съмнение формалните показатели на изборите са важни. Не сме си поставяли за цел конкретно 2 депутатски мандата. Другарите от Сливен и аз като ръководител на щаба считаме, че можеше да се преборим и за 3 мандата. Казвам го най-отговорно. За съжаление не успяхме да ги вземем. Все пак и два мандата не са лош резултат, като се има предвид начинът, по който нашите политически опоненти, особено ГЕРБ, провеждаха изборите. Те, както на национално, така и до известна степен на местно ниво, не залагаха на политически кампании и послания, търсеха ефекта от пиар. Без всякакво съмнение залагаха на корпоративен вот.
Накратко - ние се отличавахме от нашите опоненти по начина, по който се опитвахме да накараме гражданите да станат съпричастни към политиката. Ние искахме те да изходят при избора си от това, че чрез политиката може да се отворят нови хоризонти за развитие на България, докато някои колеги залагаха на обвързаности, които са повратливи даже и за тях, а това се видя и от крайния резултат.
- БСП успя да удвои депутатите, които ще изпрати в НС, това се дължи на спечеленото доверие у избирателите или е форма на някакъв вид протестен вот спрямо ГЕРБ?
- За наше съжаление, за огромно съжаление на БСП, част от наказателния вот отиде в други партии. В допълнение изглежда, че този наказателен вот не можа да се осъществи. По-скоро сравнително ниската активност се яви като един своеобразен бунт на част от гражданството срещу несполучливите решения и неумелото управление на държавата от страна на политиците от партиите и по-специално - от управляващата през последните 4 г. ГЕРБ.
- Предвид разпределението на мандатите възможно ли е формирането на стабилно правителство, или има опасност за сценарий, подобен на този в Италия, и нови избори?
- Според мен трудно може да се намери дори и формална прилика между България и Италия. Там имахме ясно обособена протестна партия на Бeпе Грило, която издигна антисистемни лозунги срещу левицата и десницата едновременно и събра един доста респектиращ вот. В България политическата система и обстановка са други. Дори смятам, че сегашното парламентарно разпределение предполага доста голяма стабилност предвид публичните изявления на новите участници в новото народно събрание. Според мен е ясно, че и трите партии - БСП, ДПС и "Атака", са единодушни в отричането си на практиките на ГЕРБ в управлението и политиката. Политическа партия ГЕРБ си позволи действия, които в определени моменти бяха противоконституционни, антидемократични, маскарящи парламента. Смятам, че и в трите партии има разбирането, че е необходимо възстановяването на парламентаризма, на законовия ред в страната, на основните принципи на взимане на решения конституционно съобразно. Затова смятам, че има основание за взаимодействие. Опорните точки не са малко, не се ограничават във възстановяването на законовия ред - и трите партии - БСП, ДПС и "Атака", имат ясното съзнание за социалната криза, в която се намира българското общество в момента.
- Споменахте някои от опорните точки между тези три партии, но как точно би изглеждал един бъдещ кабинет, формиран от няколко толкова различни политически субекти?
- Очевидно кабинетът, който ще се формира, няма да бъде партиен. Той наистина ще бъде програмен кабинет. Крайно време е в България и политиците, и голяма част от обществото да разберат възможностите, които предлага конституционното управление от гледна точка на балансирането, на съгласуването на политически интереси, за да вървим напред. Управлението в многопартийна система не е трудна работа, стига да се познават механизмите и да се държи сметка за националния интерес. За огромното парламентарно мнозинство в момента няма съмнение относно това какъв е националният интерес на България и мисля, че това е основната допирна точка. Всяко правителство, в случая с кандидат министър-председателя Пламен Орешарски, което се ангажира не само с отстояването, а с реализацията, с постигането на основните цели, които си поставяме като народ и държава, ще получи подкрепата на народните представители.
Крайно време е да се разбере, че БСП като партия първа реагира на нетрадиционната ситуация - още преди гражданските протести предложихме и радикална промяна в България, и програмен кабинет, защото е ясно, че целите, които сме си поставили, надхвърлят тясно партийната програма. Имаме национални въпроси за решаване. Не може с целия потенциал, с който разполага България, тя да е най-изостаналата държава в целия Европейски съюз. Не може да се примирим с това, смятам че и колегите от парламента не го желаят. Предполагам, че и на представителите на политическа партия ГЕРБ им е неудобно, защото по време на техния мандат непрекъснато им напомняха, че сме най-бедната държава в Европа. Трябва да се преборим с това. Смятам, че БСП ще е най-добрият и най-авторитетен двигател на политиката в тази посока.
- ГЕРБ обявиха, че ще искат касиране на изборите. На какво се дължи този прецедент - партията, спечелила най-много гласове, да не признава вота?
- Това поведение буди недоумение у мен,  предполагам, че в подобно недоумение са изпаднали всички здравомислещи български граждани. Това се дължи на особеностите на мисленето на лидера на политическа партия ГЕРБ, на нищо друго. Господата от ГЕРБ нито разбраха какво представлява държавното управление, нито вникнаха в проблемите на България. Те се ограничиха до показни акции, заиграваха се с репресии през цялото време. В момента дори не могат да разберат в каква ситуация са се озовали - става въпрос за интелектуални възможности. Искрено съжалявам, че българската политика произведе такива хора. Да се надяваме, че през следващите години това ще бъде коригирано.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ