22 Декември 2024неделя12:05 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Национална стратегия ще бори трафика на хора

Обучение на съдии и адвокати ще подпомогне жертвите и ще предотврати попадането им в капана на розовите обещания

/ брой: 270

автор:Таня Йовева

visibility 2624

Българският център за джендър изследвания работи по проект към Европейската комисия заедно с Германия, Швеция и Румъния, за обучение на съдийската общност, адвокатите и прокурорите за борба с трафика на хора. Желанието на екипа е час по-скоро да бъде ратифицирана истанбулската конвенция за превенция и борба срещу домашното насилие. Ще бъдат застъпени правата на жените и момичетата от уязвимите групи, търсещи международна закрила. Българи и румънци ще се обучават в Германия и Швеция. След това те ще изпращат техни представители да обучават нашите специалисти в тази област.
Десислава Иванова е представител на Националната комисия за борба с трафика на хора. Въпреки младата си възраст тя е старши инспектор в тази комисия.
- Какъв е приоритетът в работата ви?
- Аз съм хоноруван асистент към Софийския университет, но основната ми работа е свързана с трафика на хора в комисията към Министерския съвет като държавна структура.
- Разкажете за някои случаи, с които се сблъсквате всекидневно?
- Повечето случаи се отнасят до подмамени момичета и жени с обещание за по-добър живот, по-добра професия - камериерки, фризьорки, и възможност за образование. Но за съжаление, когато отидат в друга страна, разбират, че действителността не е това, за което са мечтали. В хода на пътуването им се отнемат документите, като впоследствие уж дават трудов договор, но задържат документите, използват психологически похвати, за да ги принудят да извършват някакви услуги без заплащане. За трафик говорим тогава, когато има принуда. Когато има експлоатация и нарушаване на човешките права, се налага да помагаме. През миналата година имаме около 100 сигнала, които засягат 200 жертви на сексуална, трудова и друг вид експлоатация. През тази година, по наши сигнали, към 80 човека са станали жертва, говорим само за тези, чиито жалби постъпват в комисията.
Получихме и 10 сигнала за жертви на трафик с цел сключване на фиктивен брак. Два са за встъпване в брак на две непълнолетни сестри. Един сигнал е получен за жертва, встъпила в принудителен брак, която е била сексуално експлоатирана. Основните страни, в които се откарват жените - жертви на трафик с цел сключване на фиктивен брак, са Кипър, Гърция, Ирландия, Швейцария, Литва. Причината за интереса на чужденците да сключват подобен брак с българки е получаването на възможност за законно пребиваване в България, като основно това са граждани от Пакистан, Афганистан и Индия. По този начин те си осигуряват придобиване на европейско гражданство, което автоматично се отразява и на качеството им на живот - те могат вече да се възползват от социалните системи на съответната държава, в която пребивават.
- Каква е функцията на комисията?
- Ние преди всичко координираме работата по такива случаи. Препращаме сигналите към компетентните органи, а когато говорим за реална жертва, към комисията съществуват три приюта, където да се подслонят нуждаещите се. Ако в приюта живеят определено време, те могат да посещават правни, психологически и здравни консултации. Приютите са скрити, те са защитени пространства, без да могат да бъдат разпознати. Понякога пренасочваме жертвите и към други места, защото работим с много неправителствени организации. Използваме кризисни центрове с държавен делегиран бюджет. Можем да посрещнем жертвата на летището, да платим нейното прибиране от държавата, в която се намира. Уведомяваме разследващите органи, адвокатите и др.
- Интересно е дали жертвите са запознати с всички тези възможности?
- В повечето случаи не са запознати, но когато ги открият неправителствени организации, всичко става много по-лесно. Сключени са много спогодби между правителствата на Европа по линия на трафика и взаимодействието в сферата на полицейската дейност. Винаги могат да бъдат сигнализирани компетентните органи, за да се предприемат съответните действия. Неправителствените организации извършват социални дейности на територията на чужди държави. Те се обръщат към нас за съдействие на българска територия.
- Дейността, с която се занимавате, удовлетворява ли ви?
- Чувствам се удовлетворена от това, което правя. Живея с усещането, че съм полезна някому. Не преставам да се учудвам на факта, че около нас има толкова жестоки хора, с които се сблъскваме всекидневно. Харесва ми това, че съм от другата страна и се боря това да не се случва. Аз съм част от екипа, който се опитва да попречи на жестоките хора да унижават жените и момичетата.
- Какви цели си е поставил за бъдеще вашият екип?
- Имаме определена програма, която изпълняваме като държавна институция. Правим отчети и равносметки на постигнатото. До края на годината ще направим всичко възможно да приемем Националната стратегия за противодействие на трафика на хора. Има закон за трафик на хора, но все още няма разписана стратегия. Съществува утвърден национален механизъм за насочване и подпомагане на жертвите на трафика. Надяваме се и стратегията да бъде приета. С проекта за обучение на правните специалисти целим по-добра и по-надеждна защита на жертвите на трафика.
 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ