03 Октомври 2025петък21:19 ч.

НАТО отказа на Зеленски да затвори небето над Украйна. Столтенберг: Не искаме война с Русия

Столтенберг заяви, че е решено самолети и войски на НАТО да не влизат в Украйна

автор:Дума

visibility 10211

Следващите дни вероятно ще бъдат по-лоши - с повече смърт, страдание и разрушение, заяви днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг след извънредното заседание на външните министри от алианса в Брюксел, посветено на руското нахлуване в Украйна.

Столтенберг уточни, че е решено самолети и войски на НАТО да не влизат в Украйна, защото иначе жертвите биха били дори повече.

По неговите думи хиляди военни от пакта са изпратени по източния фланг, за пръв път са разгърнати силите за бързо реагиране, в готовност са 130 изтребителя и над 200 военноморски кораба и може да се предприемат допълнителни и значителни мерки при нужда.

Призоваваме президента Путин незабавно да спре тази война, да изтегли всичките си сили от Украйна без условия и незабавно да се върне към дипломацията, заяви Столтенберг.

По неговите думи съюзниците са обсъдили днес осигуряването на допълнителна помощ за Грузия и Босна и Херцеговина. Той отбеляза, че Швеция и Финландия вече са част от съгласуването на действията, свързани с войната в Украйна.

От първия ден на руската агресия украинският президент иска нещо, което смята за най-важна помощ за страната му - НАТО "да затвори небето над Украйна". За последен път Зеленски каза това в нощта на четвъртък срещу петък, когато руската армия обстрелваше района на най-голямата АЕЦ в Европа и предизвика пожар в нейна административна сграда.

"Затворено небе" е действие, което Уставът на Организацията на обединените нации (ООН) предвижда в случай на война. Целта е да бъде предотвратено навлизането на военни самолети в определено въздушно пространство.

Засега обаче НАТО отхвърля тази възможност. Основната причина е, че Западът не иска да влиза в директен военен конфликт с Русия, а точно това би станало, ако руски самолети нарушат забраната за полети. При такава хипотеза НАТО ще трябва да свали руските самолети.

Евентуалното сваляне на руски самолети, от сили на алианса би могло да доведе до ескалация на военния конфликт и провокиране на трета световна война.

“Нашият съюз е отбранителен, ние не търсим конфликт”, коментира по този повод държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен преди срещата на външните министри от НАТО в петък в Брюксел. Той все пак предупреди, че ако се стигне до конфликт между Русия и членовете на алианса, “ние сме готови за него и ще защитим всеки сантиметър от територията на НАТО“.

В понеделник генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг отхвърли идеята за зона, забранена за полети, заявявайки, че „няма намерения за преминаване в Украйна, нито по земя, нито по въздух“.

Ще осигурим достатъчно евро още от първия ден

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 184

Хазната на червено с 5,2 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 749

/ брой: 184

ЕС обсъжда "стената срещу дронове"

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 184

Гърция сваля цените на 1000 стоки

автор:Дума

visibility 735

/ брой: 184

Израел спря флотилия с помощи за Газа

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 184

Ким Чен Ун ще наказва жените със силикон

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 184

Дясна мизерия

автор:Александър Симов

visibility 670

/ брой: 184

Отказ от правосъдие

visibility 718

/ брой: 184

Защо законът в България се различава от морала?

visibility 766

/ брой: 184

Знаем ли какво да правим при извънредна ситуация?

visibility 714

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ