30 Юни 2024неделя00:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НАТО иска и руска система за ПРО

Според бивш британски разузнавач основната цел на американските планове за засилване на ракетната отбрана в Аляска е слагане на ръка върху ресурсите в Арктика

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 19

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен не смята, че ще бъде ефективно създаването на единна система за противоракетна отбрана под обединеното командване на Русия и НАТО, съобщи РИА Новости. По думите му НАТО желае да се създадат две отделни системи за ПРО, които могат да си взаимодействат в борбата срещу общите заплахи, които могат да обменят данни и да извършват съвместни анализи и оценки за новите предизвикателства, както и да провеждат общи учения.
"Днес населението на нашите държави желае за сигурността им да се грижи тяхната страна. Попитайте руснаците, дали те биха искали НАТО да се грижи за тяхната сигурност и за сигурността на руските територии. Смятам, че по-голямата част от тях ще отговорят отрицателно и ще посочат, че това е отговорност на руската държава", изтъкна той. Расмусен отново подчерта, че системата на НАТО не е насочена към Русия, която алиансът определя не като заплаха, а като партньорска държава.
Междувременно бившият разузнавач от MИ-5 Ани Махон изтъкна, че основната цел на американските планове за засилване на ракетната отбрана в Аляска не е за неутрализиране на севернокорейската заплаха, а слагане на ръка върху ресурсите в Арктика. "Това, което виждаме на този етап, е, че Северна Корея е "полезният идиот", претекст за Америка да защити богатата на ресурси част в света. Когато бях в МИ-5 имаше едно нещо, което трябваше да знаем при определяне на заплахата от всеки източник или страна: първо - имат ли способностите, второ - възнамеряват ли. Сега, разбира се, Северна Корея говори много високо, че може да удари САЩ, но в момента те нямат възможностите", изтъкна бившият разузнавач. "Всички знаем, че Иран не е реалната заплаха за интересите на САЩ. Така че сега е интересно, защото се измества фокусът към много по-малка и неспособна страна от Иран. Надявам се, че това не е финт, който да накара хората да спрат да наблюдават Иран, да спрат да наблюдават американското правителство, което се опитва да намери извинение за атака срещу Иран", изтъкна Ани Махон. Според нея "Северна Корея е жертва, използвана, за да се поставят тези нови ракети в Аляска. И ключовата част е, че се води скрита война за контрол над намаляващите ресурси в света, която се води на различни континенти - между САЩ и Китай през последното десетилетие. "Това, което сега забелязваме, аз смятам, че е много внимателна геополитическа стратегия за контрол и разгръщане на бази в Аляска, защото, който контролира Аляска, може да контролира Арктика. И тъй като Арктика се топи много бързо, повече страни ще влязат в борбата за богатия на ресурси район. Защитата на Аляска от САЩ ще доведе и до защита на икономическите интереси в района", подчерта Махон.
Наскоро т.нар. "Петте Арктически" страни потвърдиха, че няма да приемат нови членове в техния "клуб", който включва единствено страните, които официално притежават територии от Северния ледовит океан - Русия, САЩ, Канада, Дания и Норвегия. Припомняме, че през 2009-а година Американският Геоложки център е установил, че около 13% от световните запаси на петрол са в Арктика.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ