20 Септември 2024петък08:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Натискът за Скопие се провали

Президентът Румен Радев защити българската кауза пред европейските партньори

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 510

Участниците в срещата на върха ЕС-Западни Балкани подчертават значението на зачитането на добросъседските отношения в региона, изпълнението на Преспанския договор между Северна Македония и Гърция и Договорът за добросъседство между РСМ и България, както и намирането и прилагането на окончателни, включително и обвързващи решения за двустранни спорове между партньори и по въпроси, наследени от миналото, в съответствие с международното право и утвърдените принципи. Това гласи проектът на заключителния документ от срещата в Бърдо, Словения. В декларацията се подчертава още, че ЕС потвърждава своята категорична подкрепа за европейската перспектива на Западните Балкани, предаде РСЕ.

Докато нашите сънародници все още са подложени на изтънчена асимилация, докато са подтискани като основни права и не се интегрират пълноценно в РС Македония редом с другите части от народи, ние няма как да кажем "да" за начало на преговорите за членство на РСМ в ЕС. Това заяви президентът Румен Радев на срещата, предаде БГНЕС. Една от темите на форума бе българското вето върху кандидатурата на Скопие за членство в ЕС.

"На първо място македонските българи да бъдат наистина равнопоставени с другите седем съставни части от народа, които са изрично вписани в конституцията на Република Северна Македония. Ние подкрепяме тяхното искане, на нашите македонски българи, това да бъде записано в конституцията и законите на страната. На второ място, това означава македонските българи да бъдат адекватно отразени като народност и като брой в процеса на преброяване, в неговите резултати. И на трето място, така както бе призната историческата истина в отношенията с Гърция, така следва да бъде призната и историческата истина в отношенията с България. Обективните факти от нашата обща история не могат да бъдат подлагани на мултиперспективно тълкуване. Получаването и прилагането на нашето съгласие следва да получи ефективни гаранции от ЕС, каквито прецеденти вече има в преговорните процеси и време е за исторически компромиси и помирение", заяви президентът Радев.

Той се спря и на "системното унищожаване на българското културно историческо наследство в тази страна. Нашите позиции са ясни, докато този процес продължава и са потискани основни права, ние няма как да кажем "да" на проекта. Това не е вето, не е стопиране на процеса, трябва да се уважават европейските принципи, трябва да се изкорени езикът на омразата, превратната представа и тълкуване за България от учебници, музеи, паметници, публично говорене, от държавната политика. Тогава нашият народ е готов да каже "да". Искаме ясни правно обвързващи документи за този процес", допълни Румен Радев. 

"Искаме както беше призната историческата истина в отношенията с Гърция, така да се признае историческата истина в отношенията с България. Време е за исторически компромиси и помирение, необходимо е скъсване на македонизма", добави държавният глава.  

Според него се очаква двустранният протокол да бъде готов в началото на ноември. Протоколът 5+1 съдържа правнообвързващи гаранции за изпълнение на поетите в Договора от 2017 година решения, предаде БНТ. Той включва 6 точки, някои от които са македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията, да спре фалшификацията на историческата истина. И още: да бъдат променени учебните програми, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, каквито стотици сигнали постъпват към България на фона на преброяването в югозападната ни съседка, държавното ръководство в Скопие ясно и категорично да скъса с идеологемите на тоталитарното минало. Освен това България настоява още гаранциите да бъдат изведени на ниво Съвет на ЕС, а не да бъдат част от Процеса по стабилизиране и асоцииране, където България няма право на вето. 

Президентът ни изрази българската позиция на пленарната сесия и на две различни срещи в 4-странен формат, но с негово и с участие на македонския премиер Зоран Заев. В първата среща от страна на ЕС участваха еврокомисарят по разширяване Оливер Вархели и премиера на страната домакин Янез Янша. По-късно Радев и Заев участваха и в среща с германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. След срещите с нашия президент Меркел, Макрон и Заев запазиха мълчание. 

По време на разговора бяха изразени и взаимната готовност и интерес на Северна Македония и България за продължаване на диалога между двете страни с намерението за постигане на решение, предаде скопското издание "Локално".

Президентът на САЩ Джо Байдън е поискал да продължи разширяването на ЕС със Западните Балкани, включително с РС Македония. Това разкри в Туитър посланичката на САЩ в Скопие Кейт Бърнс, цитирана от в. "Независен".

 

 

 

Борислав Гуцанов: Вицепремиерът на РСМ да подаде оставка

автор:Дума

visibility 845

Габриел Вълков: Ще работим младите да останат в България

автор:Дума

visibility 905

Външно да извика македонския посланик за обяснение

автор:Дума

visibility 814

/ брой: 179

Обявяват в менюто, ако шопската салата е с фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 179

НАП засече над 1000 нарушения по Черноморието

автор:Дума

visibility 825

/ брой: 179

Телекомите обжалват заповедта за начисляване на над три неустойки

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 179

Работници от трети страни ползват страната ни като трамплин

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 179

Вълна от взривове на пейджъри в Ливан

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 179

Екатерина Захариева е под въпрос за ЕК

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 179

Според Тръмп се стреля по значимите президенти

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 179

Накратко

автор:Дума

visibility 1892

/ брой: 179

Бедни ми, бедни...

автор:Аида Паникян

visibility 1565

/ брой: 179

Трудът ми е, за да чуя българския химн

автор:Владимир Николов

visibility 886

/ брой: 179

"Реформата" на ВиК сектора доведе до масов воден режим

автор:Евгени Гаврилов

visibility 776

/ брой: 179

Заловени на местопрестъплението

автор:Александър Симов

visibility 931

/ брой: 179

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ