19 Март 2024вторник12:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Наследство в ликвидация

Не само алчността, а и хаосът, създаден от държавата, унищожават културните ценности на България

/ брой: 53

автор:Велиана Христова

visibility 1838

Хилядите паметници на културата - исторически и архитектурни, днес са занемарени, оставят ги съзнателно да се разрушат, за да може близки до властта алчни богаташи да си построят на тяхното място хотели и молове. Няма начин това да не сте го чували десетки пъти от приятели, на маса, в автобуса и къде ли не. Има го, разбира се, и това, но неотдавна от одитен доклад на Сметната палата за опазването на архитектурното наследство у нас в периода януари 2015 до юни 2018 г. лъсна една още по-опасна истина - Законът за културното наследство (ЗКН), приет през 2009 г., е обраствал на парче с неизпълними и вредни текстове, а изискуемите от него правила и структури за контрол изобщо не са създадени. В резултат на провокирания държавен хаос държавна политика и стратегия за опазване на наследството няма (едва сега се прави); в Министерството на културата и в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) цари безхаберие; голяма част от архитектурните ни ценности вече са съсипани; не са предприети ефективни стъпки за задължаване на собствениците на къщи-паметници да ги поддържат и пазят; няма изобщо контрол върху дейностите за недвижимите ценности; няма режими за опазване на 98% (!) от декларираните паметници; няма правила и цел при оценяването на обектите; финансирането за опазване на наследството не е сред приоритетите на МК; дейността не е осигурена с компетентни кадри и категорично е неефективна. Това са убийствените заключения на Сметната палата. А дали всичко това е резултат на десетгодишно нежелание да се действа цивилизовано заради корупционен замисъл и корпоративни интереси, може само да се догаждаме.

Буквално всеки ред от 130-страничния доклад на Сметната палата съдържа съсипваща критика, няма как да се цитира всичко. Ще напомня само, че когато се подготвяха поправки в ЗКН, ДУМА изписа тонове хартия срещу създаването на общински специализирани звена за културното наследство (общините просто нямат квалифицирани кадри и ресурс за такава дейност), плюс местни структури на НИНКН за същото, плюс Специализирания съвет към министъра на културата. Е, до ден днешен въпросните структури ги няма. В МК, в НИНКН и общините не са създадени териториалните структури, предвидени в закона, посочи Сметната палата. Резултатът цъфна - отговорностите са размити, бюрокрацията е огромна, съгласуването с "центъра" - тромаво и бавно, за собствениците има само санкции (рядко налагани), не и стимули да опазват недвижимите ценности. Не е направен дори регистърът на паметниците, който уж трябваше да е публичен и да съдържа поне тези, които са декларирани. Имало обществена поръчка да се прави регистърът и да се дигитализират документите, ама била обжалвана, ожали се преди дни министър Боил Банов. 

Ламтежите да се строи

върху и около вече разработени паметници са огромни, както ДУМА нееднократно писа. Към запустелите и по-отдалечени от централни пътища обекти, дори да са суперважни от историческа и научна гледна точка, интерес просто няма, защото от тях бърза печалба няма как да се изкара. Но дори за паметниците с национално значение няма контрол за въздействието на разни инвестиционни проекти върху тях. Сега чак, след одитния доклад, министър Банов обяви, че до месец юни щял да поиска поправка в закона - да се прави задължителна оценка за въздействието на строителни работи върху паметниците. 

И докато за истинските ни исторически и архитектурни ценности кой знае защо все не стигат парите, бяха настроени "тракийски" и "римски" крепости къде ли не с европейски пари, с бутафорни блокчета и чалгизиран облик. Защото у нас целта не е да се проучва и експонира огромното ни автентично културно-историческо наследство, а да се пълнят частни джобове, колкото може по-бързо и по-агресивно. Архитектурни старини лесно попадат в частни ръце (с подкупи ли?), а новите собственици нямат интерес да се охарчват за поддържане на "ненужни антики". Целият център на столицата например около мястото на стария цирк бе застроен (как?) с нови сгради, нищо, че попада в историко-археологическия резерват "Сердика-Средец".    

Общините в редки случаи поемат ремонт на сгради паметници на културата, както им вменява законът, понеже дори и да искат, 

не им стигат парите

Затова примерно сградата на белодробната болница в Сливен (закрита от МЗ преди 9 години), която е архитектурна ценност, "остарява бавно", руши се и се разграбва, а и собствеността й не била доизяснена! Кметът на Хасково пък сам премахна сградата на стария затвор от ХІХ в., понеже пречела на града да се развива... В повечето градове старите квартали са изоставени и се рушат, вместо да се превърнат в печеливши дестинации за културен туризъм. Разминаването е пълно, защото недвижимите паметници у нас са над 40 000 според НИНКН, половината - в градовете, но едва 2% от тях са включени в режим на опазване, а около 14 800 не са изучени изобщо... Представяте ли си, че само в центъра на София има около 800 декларирани архитектурни паметници, а общо със столицата са над 1700. Ами че с малко мисъл в овластените глави и насочване на парите, където трябва, София можеше да е един източен Рим, където на всяка крачка туристът да среща интересни реални старини. 

Но не - под носа на отговорните институции бе съборена една сграда на уникалните Тютюневи складове в Пловдив, "клошар" пък подпали друга през 2017 г. и целият град говореше каква 17-етажна сграда ще цъфне на тяхно място. Малко по-рано 

пламна и изгоря

Еврейската баня Ортамезар в града, строена в XVII в. После пък лумна покривът на Царските конюшни в София. И все се оказва, че общините не могат да установят кой е собственикът на дадена архитектурна ценност, кой на коя фирма какво е продавал и как е станало. В емблематичното бивше столично кино "Възраждане" пожарът лумна десетина дни, след като кметът Фандъкова разпореди на новия й собственик да ремонтира сградата. Виновни се оказаха, разбира се, традиционните "клошари".

И накрая - какво? Ами, Столичната община дава 130 000 лв. за ремонт на покрива на конюшните, областната администрация в Пловдив поиска 200 000 лв. от "Красива България" за ремонт на Тютюневите складове. 

Същите левове можеха да се дадат като стимул за собственици на старинни къщи или пък да се въведат данъчни облекчения за тях, ако надлежно се грижат за ценностите. Обаче в неолибералната партия ГЕРБ, като чуят за данъчни облекчения, се хващат за кобура, не било европейско. Което си е чиста лъжа, понеже държавите, които мислят за просперитета си, са въвели именно данъчни облекчения, приспадане на данъци или безлихвени заеми за такива случаи.

Прав е зам.-кметът Тодор Чобанов, че паметниците с национално значение трябва да са под ведомството на държавата. Лично съм свидетел какво се случи с красивата къща на българския свещеник до 1913 г. в Кайнарджа (днес Турция), след като турската държава  върна със закон на българската църковни обекти. Вмени й обаче задължението да ги поддържа и реставрира. Всички горещи молби на одринското българско православие към България да се погрижи за къщата в Кайнарджа останаха без отклик. Почистваше само в двора й един съсед - турчин! Докато накрая къщата на отеца се срути и турската държава придоби земята под нея, както е по закон. Е, в България тънат в разруха ранни средновековни църкви, пък камо ли да се грижим за тези в други територии, коментираха дори студентите археолози, участващи в българо-турска експедиция в този район.       

Нека отделим и още един акцент от огромното количество проблеми с културното ни наследство. Предписанията, статутът на паметниците, контролът за опазването им са работа на НИНКН. С поправки в ЗКН на работещите там бяха вменени огромно количество задължения и нови функции по споменатите вече над 40 000 недвижими културни ценности в страната. Дейността им се увеличи, но противно на всякаква логика, броят на експертите на щат там е... намален, установи Сметната палата. На щат през 2018 г. са 40 души, а по правилник трябва да са поне 57. Недвижимите културни ценности, за които отговаря НИНКН, са 39 667, а в специализираната администрация са останали 34 души, като на всеки от тях се падат над 1000 обекта. Още по-зле е при инспекторите - обектите им са 19 420, инспекторите са... четирима. Всеки от тях трябва да инспектира по 4855 обекта. Цирк ли е това, или преднамерен срив в дейността по опазване на наследството? Заплатите на хората в НИНКН, на които са вменени големи отговорности пред нацията, са средно с 20 на сто по-ниски от средната за страната, с 23 на сто са под средната заплата в обществения сектор и с 42% са по-ниски от средната в София. Голямо е текучеството, но пък двойно са увеличени наетите по граждански договор. За нивото на квалификация Сметната палата не се произнася. Е, какво може да се очаква при това положение?

Одитният доклад даде 15 препоръки на министъра на културата и 6 на директора на НИНКН. И какво от това? Ще пошумим из медиите и ще се забрави, както винаги е ставало в последните години. До следващата парламентарна сага със следващите лобистки поправки в Закона за културното наследство...

БСП призова за връщане на мандата

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 52

По-ниски сметки за парно в София за февруари

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 52

Декларация до 1 април - 5% отстъпка от данъка

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 52

Измами с мними служители на БНБ

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 52

Путин с рекордна победа на изборите

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 52

Косово настройва ЕС срещу себе си

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 52

Ердоган призован да остане президент

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 52

Накратко

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 52

Банален карнавал

автор:Александър Симов

visibility 93

/ брой: 52

Футбол в стаичка

автор:Марин Милашки

visibility 96

/ брой: 52

Нови правила с новите промени за шофьорските книжки

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 52

България загуби свой достоен син

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 52

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ