17 Юли 2024сряда11:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наши сортове пшеница претенденти за приза "Златен клас" в Турция

/ брой: 134

автор:Дума

visibility 30

Българските сортове пшеница "Аглика" и "Ивета" са претенденти да спечелят приза "Златен клас" в Турция. Това съобщи в Деня на отворените врати в Добруджанския земеделски институт Кемал Мехмед, търговски директор на дружеството "Тарар ун вегда", предаде БТА.
В голяма конкуренция с френски, италиански, унгарски и руски сортове пшениците, селектирани в Добруджанския земеделски институт, дават високи добиви в Турция. В опитни полета в областта Коня при поливни условия от "Аглика" са ожънати по 1050 килограма от декар, посочи Мехмед. По думите му при стандартни изпитвания "Аглика" и "Ивета" са дали между 780-830 килограма от декар, а при масово производство не по-малко от 550 килограма от декар. Българските сортове са устойчиви на болести, на суша и ниски температури и успешно се адаптират и в Анадола, и в Тракийската низина, коментира Кемал Мехмед. Той добави, че до пет години български пшеници ще се сеят във всички географски области на Турция и ще бъдат отглеждани на милиони декари.
България от своя страна може да почерпи опит от Турция в отглеждането на нахут, който е богат на протеини и се смята за храната на бъдещето, каза Кемал Мехмед. Той посочи, че от новата стопанска 2013-2014 година ще предложат на института два високопродуктивни турски сорта нахут.
 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ