17 Юли 2025четвъртък15:21 ч.

Населението било сред ядрените цели на САЩ

България е била сред мишените в случай на война, сочи разсекретен документ

/ брой: 297

автор:Дума

visibility 136

За първи път Националното управление на архивите и регистъра в САЩ публикува съставения през 1956 г. списък с цели, по които да бъде нанесен ядрен удар в случай на война със Съветския съюз. Заглавието на документа, цитиран от вестник "Ню Йорк таймс", е "Прочуване на условията за употреба на ядрено оръжие" и съдържа 800 страници.
Списъкът се отнася до количеството и вида цели, разположени не само на територията на СССР, но и в Източна Европа и Китай. В документа са включени 179 обекта в Москва, 145 в Ленинград и 91 в Източен Берлин.
От разсекретения документ става ясно, че 16 обекта в 14 български населени места са били обект на евентуална американска ядрена атака. Три от тях са били в София. Освен столицата други големи населени места са Пловдив, Стара Загора, Ловеч, Добрич (фигуриращ под тогавашното си име Толбухин), Ямбол и Карлово.
Не всички сведения са все още разкрити. По тази причина редица кодове са неясни и може само да се предполага какво е щяло да бъде ударено на определено населено място.
Например два от обектите в София са кварталите "Враждебна" и "Божурище". "Враждебна" е официалното име на международното летище. А в Божурище има военно летище. Каквито има или е имало в подлежащите на удари Габровница, Граф Игнатиево, Каменец, Крумово, Равнец и Узунджово.
Самият план и два допълнителни списъка към него са били направени от командването на стратегическата авиация на САЩ (SAC) през 1956 г., като според предвижданията на американските стратези евентуална война е можело да избухне след три години. Във всеки списък има повече от хиляда цели. В първия са включени военни летища. Въздушните цели били с най-голям приоритет. Но тъй като много от въздушните бази и командните центрове се намирали във или около населени места, при такива удари би имало много цивилни жертви.
Втори по приоритет били обектите на промишлената инфраструктура. Във втория списък влизали дори цели градове, които трябвало да бъдат "систематично унищожени". За всеки е имало списък от цели, които трябвало да бъдат унищожени при атака. Например при ядрена бомбардировка на Москва се е планирало да се ликвидират оръдия, авиодвигатели, железопътно оборудване, а също така резервите от пеницилин и хлор. Отделно във всеки от списъците е било набелязано унищожаване на населението (на сайта на NSA се отбелязва, че такива планове противоречат на международното право).
Докато голяма част от целите са индустриални и правителствени сгради, една за всеки град е наречена просто "население". "Със сигурност е тревожно да видиш населението определено като цел", коментира Уилям Бър, старши анализатор в Националния архив по сигурността (NSA), изследователска група при университета "Джордж Вашингтон", която получава списъка в отговор на молба, отправена за първи път през 2006 г.
Авторът на статията в "Ню Йорк таймс" подчертава, че най-страшните в този списък са цели категория 275 под наименование "население". По това време използването на атомни бомби срещу мирното население се разглеждало като начин за сломяване на духа на противника и така допринася за по-скорошния край на войната.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ