29 Юни 2024събота19:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Народе????

/ брой: 42

автор:Тодор Коруев

visibility 2269

Можех и аз да се присъединя към ония "писачи на букви", които, дойде ли годишнина на Васил Левски, "грабват перата и забиват поглед в тавана", но есето на моя приятел Веселин Стоянов ме обезкуражи. Завидях му как добре го е написал и ми се ще да застана зад честните му и ясни призиви, които дефинират националното отношение към Левски. Първият: "Оставете на мира сянката на Апостола!" Не я оставиха и сега в навечерието на 140-годишнината от обесването му - медиите нищеха най-вече предателството, а не посланията му (за това писа Лозан Такев в ДУМА), разнасяха предания, една газета даже пусна умилителен текст за палача циганина Кадир, обесил Дякона, друг оклепа Любен Каравелов. Толкова години пишещите братя така и не проумяха, че светът на Дякона е храм, в който се пречиства българската душа, защото няма по-голям възрожденец и по-завършен родолюбец от него. И всякакви импровизации и волности в писанията дразнят народа - както и опитите да бъде вкаран в познати калъпи, пък и напъните да го превръщаме в икона. Да се поучим от проф. Дойно Дойнов, който, след като  десетилетия наред осмисля всичко документирано, написано, чуто и разказано за Апостола, удивителна смесица от представата и истината за него, събра смелост да подреди мислите си и позициите си в книга, която нарече opus vitae (книга на живота). И я озаглави по удивително поучителен начин "Левски - най-ясната загадка", с което обезоръжава всички, които се вграждат в сянката на Дякона.
Вторият апел на Веско Стоянов е: "Оставете Апостола на неговия народ". А това са хорицата, които на 19 февруари носят цветя на паметника му в София, там, където някога е висяло "черното бесило" - без покана и организация, водени само от преклонението и обичта към "най-българската рожба". А когато оня ден опаковаха паметника, привидно с добри намерения, народецът се разлюти и смъкна платнището, за да покаже, че Левски и с пръст не може да се пипа. Защото той е Народен. Не принадлежи на политиците. Веско Стоянов ги назидава: "Не слагайте портретите му над главите си, Апостола не става за ореол на нечии политически мераци. Ако все пак държите неговият образ да бъде близо вас, сложете го на отсрещната стена, та колчем вдигнете глава, да срещнете очите му. Ако ви се срещат тези очи, разбира се..." Аз пък ще добавя: "А може и да чуете неговото "Народе????"
Впрочем, заслужава си да размишляваме върху този вопъл с четири въпросителни. Ето отговорът на акад. Константин Косев: "Още приживе, когато изгражда темелите на вътрешната организация в страната, Левски изпитва известни съмнения и терзания - дали, когато настъпи решителният миг на бунта, българите ще проявят достатъчно кураж, дързост, воля и издръжливост, за да понесат както подобава съдбовните изпитания? Може би поради тези негови тревожни съмнения в тефтерчето му фигурира загадъчният въпрос - народе???? Българският народ му отговори през април 1876 година по достоен начин, но за жалост Левски нямаше как да узнае отговора му и да види добрата сетнина от своето знаменито творение - вътрешната революционна организация". Това ми припомни и думите на Димитър Талев, писани през 1929 г.: "Три години преди неговата смърт българският народ едва ли не бе стадо от покорни роби, но три години след бесилото при София - една голяма част от тия роби се улови за оръжието и се дигна да се бори на живот и смърт".
"Какво стои зад страшните четири въпросителни на "Народе????" е подзаглавие на новата книга на Иван Гранитски "Внимателно бързайте!" "Дали всъщност това е вопъл, поплак, скръбен възглас,  пронизващо стенание, или призивен и литаврен вик? Тържествена бойна тръба или едва доловима въздишка? А може би е скръбен шепот или философско-съзерцателен, отправен към дълбините на свръх-Аза въпрос?" - се пита Иван Гранитски. Отговора той търси в ключовите думи емблеми на Левски, а те са Отечество, Народ, Свобода, Република, Независимост, Справедливост, Любов, Хармония, Милосърдие... И както и да нарича знаменития възклик от джобното тефтерче - вулканичен поплак, загадъчен вопъл или словесна мълния, Иван Гранитски вижда в него не само цялата непомерна и неизтощима любов на Левски към българския народ, състрадателното му разбиране и приемане на неговите кривици и исторически обременености, но и възторжено-ликуващото предусещане за бъдещето му. Авторът търси и съвременните проекции в "Народе????", за да ни внуши, че заветите на Левски не са за всекидневна употреба за щяло и нещяло, а свещено облъчване с енергията на съзиданието и просветлението. Припомняйки си духовните послания на Апостола, ставаме "все по-волни, излъчващи вътрешна светлина, и свободни".

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1460

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1057

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 983

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1080

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1009

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 953

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ