08 Ноември 2024петък23:47 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Д-р Росита Кокотанекова

Нарекоха астероид на български учен

Росита Кокотанекова от Хасково е изследовател в германска обсерватория

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 298

Работната група на Международния астрономически институт даде името на българската изследователка Росита Кокотанекова на астероид от астероидния пояс между орбитите на Марс и Юпитер, съобщи БТА като се позова на последния бюлетин на Международния астрономически институт.
Астероидът "42772 Кокотанекова", който носи името на българката Росита Кокотанекова, е открит на 14 октомври 1998 г. от обсерваторията Лоуъл и е с дължина шест метра. Предполага се, че е съставен от скали и лед. С това признание международната конференция "Астероиди, комети, метеорити" отличава учени, които имат голям принос за изучаването на малки тела в Слънчевата система.
Д-р Росита Кокотанекова е родена през 1991 г. Тя дъщеря на астрономите Йоанна и Димитър Кокотанекови. Баща ѝ е директор на планетариума в Димитровград, а майка ѝ ръководи кръжок по астрономия в Хасково. Кокотанекова е възпитаник на математическата гимназия "Акад. Боян Петканчин" в Хасково. През 2004 и 2005 година е част от българския национален отбор по астрономия. След това завършва астрономия в Бремен, специализира в Харвард-Смитсониан център и получава докторантура по изучаване на Слънчевата система към Института "Макс Планк" в Германия. В момента работи като изследовател в Европейската южна обсерватория в Гархинг, Германия. Д-р Кокотанекова изследва повърхностните характеристики на кометите, транснептунови обекти и други малки обекти в Слънчевата система с помощта на фотометрия.
Българската изследователка научила за признанието да стане кръстница на астероид преди няколко дни, когато си е била в България.
Пред БТА Димитър Кокотанеков разказва, че предложенията за учени, чиито имена да бъдат дадени на малки планети, обикновено идват от откривателя на даден космически обект и от научната общност, която изследва групите обекти.
Досега 39 астероида носят български имена.


Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ