Нарекоха астероид на български учен
Росита Кокотанекова от Хасково е изследовател в германска обсерватория
/ брой: 114
Работната група на Международния астрономически институт даде името на българската изследователка Росита Кокотанекова на астероид от астероидния пояс между орбитите на Марс и Юпитер, съобщи БТА като се позова на последния бюлетин на Международния астрономически институт.
Астероидът "42772 Кокотанекова", който носи името на българката Росита Кокотанекова, е открит на 14 октомври 1998 г. от обсерваторията Лоуъл и е с дължина шест метра. Предполага се, че е съставен от скали и лед. С това признание международната конференция "Астероиди, комети, метеорити" отличава учени, които имат голям принос за изучаването на малки тела в Слънчевата система.
Д-р Росита Кокотанекова е родена през 1991 г. Тя дъщеря на астрономите Йоанна и Димитър Кокотанекови. Баща ѝ е директор на планетариума в Димитровград, а майка ѝ ръководи кръжок по астрономия в Хасково. Кокотанекова е възпитаник на математическата гимназия "Акад. Боян Петканчин" в Хасково. През 2004 и 2005 година е част от българския национален отбор по астрономия. След това завършва астрономия в Бремен, специализира в Харвард-Смитсониан център и получава докторантура по изучаване на Слънчевата система към Института "Макс Планк" в Германия. В момента работи като изследовател в Европейската южна обсерватория в Гархинг, Германия. Д-р Кокотанекова изследва повърхностните характеристики на кометите, транснептунови обекти и други малки обекти в Слънчевата система с помощта на фотометрия.
Българската изследователка научила за признанието да стане кръстница на астероид преди няколко дни, когато си е била в България.
Пред БТА Димитър Кокотанеков разказва, че предложенията за учени, чиито имена да бъдат дадени на малки планети, обикновено идват от откривателя на даден космически обект и от научната общност, която изследва групите обекти.
Досега 39 астероида носят български имена.