28 Март 2024четвъртък21:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

Напусна ни истински държавник

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 140

Управителния съвет на Българския антифашистки съюз с прискърбие съобщава, че на 14 декември 2022 г. ни напусна най-младият партизанин в България, изтъкнатият антифашист, държавник и общественик арх. Георги Стоилов (1929-2022). Роден в с. Кондофрей, община Радомир, област Перник, той още 15-годишен става партизанин в Трънския отряд. 

"Бях в бригадата на Славчо Трънски - най-голямата. На 6 май 1944-та отидохме партизани аз, майка ми и баща ми. Бяхме към 30 души от Радомирско, стъмни се и тръгнахме на запад към Пернишко, за да се присъединим към бригадата. Славчо строи новодошлите в една линия и ги разпредели по батальони. Дойде при мен: "Ти защо си тук?" "Как защо - отвърнах - аз съм партизанин". "Отивай си в селото." Отказах и тогава ми каза: "Добре, ще бъдеш мой куриер". Така постъпих в щаба на бригадата. Дадоха ми пистолет, след това имах пушка, автомат... Формираха бригадата, беше 300-350 души, поехме към Югославия, там ни въоръжиха с английско оръжие, облякохме униформи. После тръгнахме на поход към България, към Рила - през Трънско, Брезнишко, Радомирско. По пътя станаха много сражения. Биехме се и продължавахме", си спомня той.

През 1954 г. с отличие завършва Московския архитектурен институт, след което започва работа като архитект-дизайнер в "Главпроект", където работи близо 14 години. През 1965 г. специализира урбанизъм в Париж, Франция. 

Георги Стоилов е един от основателите на  Съюза на архитектите в България и негов първи председател от 18 март 1965 г. до 12 юни 1968 г. и от 14 май 1977 г. до 30 март 1990 г. Бил е депутат от 5-ото до 9-ото НС. От 1967 до 1971 г. акад. Георги Стоилов е кмет на София. От 9 юли 1971 г. до 24 юли 1973 г. е министър на архитектурата и благоустройството. Между 1971 и 1990 г. е член на ЦК на БКП. 

През 1995 г. става почетен член на Руската художествена академия. Председател на Международния съюз на архитектите през 1985-1987 г. Георги Стоилов е автор на идеята през 1985 г. за учредяване на Световния ден на архитектурата по време на своя мандат като председател на Международния съюз на архитектите. От основаването през 1987 г. на Международната академия по архитектура е неин президент, а от 13 май 2018 г. - почетен президент.

По негови проекти в София са построени хотел "Рила" и "Орбита", сградата на БНР и на Министерския съвет, Международният младежки център в Приморско, хотелите "Интернационал", "Емона", "Рубин" и "Акациите" в черноморските комплекси "Св. Константин и Елена" и "Златни пясъци", Мемориалният комплекс "Бузлуджа", на който е главен проектант, Пантеонът в Гургулят и Арката на свободата в Беклемето в Троянския балкан. Сред проектите му са Център за ръководство на въздушното движение в София, мултифункционален еко небостъргач в Москва, жилищен комплекс в Ростов на Дон и серия важни обществени сгради за столицата на Казахстан - Астана.

Акад. Георги Стоилов е лауреат на Димитровска награда (1960). Награждаван е и с орден "Георги Димитров". Носител на почетните звания "Герой на социалистическия труд" и "Народен архитект". На 10 януари 1985 г. е удостоен с орден "Кирил и Методий" първа степен. На 1 ноември 2010 г. е удостоен с орден "Стара планина" първа степен за изключително големите му заслуги към България в областта на архитектурата. Почетен гражданин е на София (2004).

Дълбок поклон пред светлата му памет!

Български антифашистки съюз

Поклонението пред тленните останки на арх. Георги Стоилов ще е днес, 20 декември, от 11 ч. в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ