Направиха НДК фирма
Научих от новините, не съм бил предварително уведомен за намерението на МС, заяви Христо Друмев
/ брой: 102
С решение на кабинета от вчера НДК е еднолично търговско дружество, обяви Симеон Дянков. Стъпката била част от антикризисния план на правителството, съобщи финансовият министър и се закле, че културната институция няма да бъде приватизирана, а предметът й на дейност ще се запази. Министърът на културата Вежди Рашидов пък се надява НДК да подпомага финансово МК в "тежките години на криза".
Втори месец върви одит, фокусиран върху обществените поръчки на НДК, обяви Дянков, а предварителните резултати били "обезпокоителни". "Палитрата на нарушения е толкова широка, че проверяващите от финансовия инспекторат може да издадат наръчник", посочи той. Ревизията обхващала 2008-2010 г., но вчера Дянков разпоредил да обхване 10 години назад във времето.
Докато тече проверката, НДК ще е временно "под шапката" на Министерството на финансите, когато се уточнят всички детайли по управлението на ЕАД-то, ще премине към Министерството на културата, а Рашидов щял да разработи програма за развитие на двореца. Бе обявено, че борд с 5-годишен мандат ще управлява дружеството и бяха представени трима от директорите - Десислава Бинева, Мариана Чолакова и Тодор Влайчев.
По-късно пресслужбата на МС разпространи и официалната формулировка. "МС прие Разпореждане за образуване на еднолично акционерно дружество с държавно участие на капитала "Национален дворец на културата - Конгресен център София" ЕАД. Дружеството е универсален правоприемник на Творческо стопанско обединение "Национален дворец на културата". Направено е уточнението, че с въпросното разпореждане се определят правата на държавата в дружеството и те ще се упражняват от министъра на финансите.
Пред журналисти Дянков обясни, че "юридическото същество търговско стопанско обединение, създадено през 1986 г., е отживелица от миналото, която не плаща корпоративен данък и не се отчита никому". Рашидов уточни, че сградата на НДК е построена изцяло от държавата, а високата цена от 12,5 млн. лв. тогавашни пари дало МК.
Научих от новините, обясняваше пред всички, които успяха да се свържат с него, генералният директор на НДК Христо Друмев. "Може би, докато новото ръководство на НДК встъпи в длъжност, ще трябва все още да съм там. Не съм бил предварително уведомен, че ще има нов борд на директорите", заяви той. По време на заседанието на МС, което "го свали", Друмев представи амбициозната програма на 16-я Салон на изкуствата, организиран в чест на 30-годишнината на НДК (стр.25). Той се надява промените в ръководството на НДК да не се отразят на Салона, "защото не може една държава да се излага така".
Христо Друмев нарече "прибързани" изявленията на Дянков и поиска да научи основанието за тези твърдения. "НДК беше, както всички театри, оркестри, опери, на частична или пълна издръжка на държавния бюджет, но от 1 април 1991 г. бяхме извадени от държавния бюджет и се издържаме изцяло от нашите собствени приходи", напомни изпълнителният директор.
Друмев не отрече изявлението на Рашидов, че МК не е получавало приходи от НДК. "Няма културен център по света, който да не получава издръжка от държавния бюджет, където и да се намира. Промените означават, че държавата ще започне най-сетне да осигурява поне 1,8 млн. лв. месечно за институцията". За издръжката на НДК са необходими най-малко 10 млн. лв., като се има предвид, че само електричеството струва около 2 млн. лв. годишно.