22 Февруари 2026неделя06:06 ч.

Направиха дъвка срещу КОВИД-19

/ брой: 227

автор:Дума

visibility 857

Експериментална дъвка намалява количеството на новия коронавирус в слюнката на заразените, предаде "Ройтерс". Разработката е на екип от Университета на Пенсилвания. Дъвката съдържаща протеин, който "хваща в капан" коронавирусните частици, ограничава количеството им в слюнката и помага за намаляване на разпространението им, когато заразени хора говорят, дишат или кашлят.

Дъвката съдържа копия на протеина ACE2, чрез който вирусът прониква в човешкия организъм. По време на тестове на продукта вирусният товар в слюнката е намалял с над 95%, обясняват експертите. Новата дъвка не се различава на вкус от масовия подобен продукт и може да се съхранява години при нормална температура.

Според изследователския екип разработката дава допълнителна подкрепа към ваксините. Освен това може да е особено полезна в държави, където препаратите срещу КОВИД-19 все още не са налични или достъпни.

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ