14 Ноември 2025петък10:46 ч.

Сдружение "Зограф":

НАП да провери как Боил Банов забогатя

Цяла година никой не разследва скандалната имотна сделка на министъра с възрожденска къща в Копривщица

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 732

Националната агенция за приходите (НАП) да провери как бившият министър на културата Боил Банов е натрупал сериозно благосъстояние през мандата си, настоява Гражданското сдружение "Зограф". От негови имуществени декларации пред Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) се разбира, че прeз 2018 г. той се е сдобил с възрожденска къща в Архитектурно-историческия резерват в Кoпривщицa със застроена площ от 140 кв. и двор от 324 кв. м. За скъпия имот Банов декларира, че е платил само 56 700 лв. През 2019 г. пък е купил високопроходим автомобил "Ленд Роувър фрилендър", подходящ за офроуд приключения, показва пак справка в сайта на КПКОНПИ. "Шансът да се купи такъв имот във възрожденска Копривщица за такива смешни пари е мисия невъзможна. В последните 3-4 години такива имоти не се предлагат и не се продават", отбелязват от cдружeниeто, което още преди година повдигна публично въпроса за съмнителната сделка, но реакция от НАП и прокуратурата така и не последва. 

От "Зограф" смятат, че Банов дължи обяснение на данъчните дали става дума за имотна измама, тъй като в нотариалния акт на имота вероятно не е вписана реалната, а доста по-ниска цена, равняваща се на данъчната оценка. От страна на купувача главната причина да се настоява за това е свързана със спестяване на местни данъци и нотариални такси, а изповядването на сделка на значително по-ниска от уговорената цена води до заплащането на много по-ниски нотариални такси и по-нисък местен данък. "Декларирането на невярно обстоятелство е престъпление, за което се носи наказателна отговорност. Прoзрaчнocттa в имущecтвeнoтo cъcтoяниe и дoхoдитe нa зaeмaщитe виcши държaвни длъжнocти лица e нeoтмeним принцип нa прaвoвaтa държaвa и нeгoвoтo нaрушaвaнe cлeдвa винаги дa вoди дo caнкции", напомнят от неправителствената организация. 

Междувременно данъчните започнаха проверка на бившия финансов министър Владислав Горанов по медийни публикации за купените от фирмата му офиси в София на стойност 750 хил. лв. НАП проверява несъответствието между приходите и разходите му, обясни в петък финансовият министър Асен Василев.

Обсъждат различни имена за особен управител на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 7201

/ брой: 213

Имаме бензин за близо шест месеца в данъчните складове

автор:Дума

visibility 7401

/ брой: 213

Кой е спряган за кандидат

автор:Дума

visibility 7293

/ брой: 213

"Роснефт" може да погълне конкурента си

автор:Дума

visibility 7235

/ брой: 213

Брюксел представи щит за демокрацията

автор:Дума

visibility 7155

/ брой: 213

Мигранти в България ще се разселват в ЕС

автор:Дума

visibility 7137

/ брой: 213

Глобиха грък, направил "затвор за котки"

автор:Дума

visibility 6701

/ брой: 213

В Испания намаляват броят на учениците в клас

автор:Дума

visibility 7261

/ брой: 213

Безотговорно!

автор:Барбара Пейчинова

visibility 6524

/ брой: 213

Една малка, но лява битка

автор:Георги Миланов

visibility 6829

/ брой: 213

Как да откриете и защитите банковата си сметка

visibility 7139

/ брой: 213

Горещата политическа есен

visibility 6614

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ