02 Май 2024четвъртък07:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Валентин Карамфилов:

Наложителна е промяна на Закона за горите

Да се възстанови подобаващият ранг на Държавна агенция по горите, казва бившият зам.-председател на ДАГ

/ брой: 134

автор:Мая Йовановска

visibility 3798

ВАЛЕНТИН КАРАМФИЛОВ е роден през 1952 г. в София. През 1975 г. завършва Висшия лесовъден институт в София. Работи в Горско стопанство "Попово", като от 1983 до 1988 г. е негов директор. След това постъпва в Комитета по горите към МС, като от 1995 до 1997 г. е негов председател. През 2009 г. става заместник-председател на Държавната агенция по горите, но само броени дни след това подава оставка.

ЦИТАТИ
В горското и ловно стопанство имаше диктат от бившия депутат Емил Димитров
Предстои срив в горскостопанската система
 


- Г-н Карамфилов, бил сте председател на Комитета по горите към МС в правителството на Жан Виденов. Безспорно сте експерт в областта на горското стопанство. Какво ви накара да станете автор на предизборната програма на ГЕРБ в тази област?
- Получих официална покана от Мирослав Найденов и доц. Георги Костов за експертно участие в комисия по селско и горско стопанство на ГЕРБ. Казаха ми, че тя се дължи на прецизна оценка за моето минало като експерт и административен ръководител, и други качества на моята личност. По думите на Найденов ГЕРБ е партия, която давала доверие на най-добрите експерти за осъществяване на държавна политика в различните сектори и щяла да осъществи пълно разделение на властите. Вярвайки в необходимостта от промяна в горското ни стопанство и афишираната експертна кадрова политика на партията за привличане и използване капацитета на най-добрите експерти и личности, дадох своето съгласие. Заварих обаче проект за програма с безсмислени и нелепи текстове, някои от които бяха абсурдни, дори смешни по своята същност.
- Какво предложихте в тази програма и изпълнено ли беше нещо от нея?
- С експертите, които привлякох, без никакви политически ангажименти, изготвихме и обсъдихме проект за нов Закон за горите, елементи от който станаха част от програмата на ГЕРБ, наречена "Провеждане на реформа в горския сектор и гарантиране опазването и развитието на българската гора". Според моята оценка и оценката на неформалните организации в сектора, която бе изразена чрез редица протести и специални декларации до президента, до премиера Бойко Борисов и председателя на комисията по земеделие и гори в 41-ото народно събрание Десислава Танева, предизборните обещания, скрепени с предизборно споразумение и с правителствена програма, драстично не се изпълниха. Напротив, през цялото време на мандата се провеждаше нихилистична, порочна и вредна за горското ни стопанство политика, най-малко съобразена с обещанията и с ангажиментите пред неправителствените организации и дори с действащата държавна администрация.
В историята на горското ни стопанство правителството на ГЕРБ, най-вече чрез своя министър Найденов, ще се запомни като вредно за горите и горското ни стопанство, със специфичен профил на ясно изразена, преднамерена гороломна политика.
- Какво ви накара броени дни, след като станахте зам.-председател на Държавната агенция по горите, да се оттеглите?
- След като Найденов ми връчи заповед за назначаване без никакви уговорки и разговори, бях уведомен в присъствието на депутата от ГЕРБ Емил Димитров и директора на Държавната агенция по горите Георги Костов за взето политическо решение за преструктурирането на ДАГ в Изпълнителна агенция. Реагирах остро и обосновах с аргументи колко вредно за горското ни стопанство е това предложение и че аз не мога да свържа името си с изпълнението му. Беше ми отговорено, че ще се намери друг, който да го осъществи. След два дни Костов ме уведоми, че Бойко Борисов искал моята оставка. Без да разговарям с никого и без да искам обяснение, веднага я написах и следобед тя беше приета. Пред медиите Найденов и Костов, за да скрият истинския мотив за моето отстраняване както пред Бойко Борисов, така и пред ръководството на ГЕРБ, съобщиха, че причините са несъгласие с водената от мен политика на безпринципно кадруване и възстановяване на кадри от времето на Жан Виденов, както и желанието ми да закрия ловните стопанства. Това са абсурдни обвинения, защото кадрите в системата се назначават от Найденов и Костов, а за закриване на ловните стопанства е необходима законова промяна на два специални закона, което не е по силите на един заместник-председател. Отговарял съм за ловния сектор в различни правителства, председателствал съм три пъти Ловния съвет на България, участвал съм в две сериозни успешни реорганизации на горското и ловно стопанство и никога не съм нанасял каквато и да е вреда на ловната държавна структура и кадри.
- Кой и как ръководеше и казваше какво да се случва в горите?
- След като се забравиха изцяло предизборните обещания, след като се погази всякакъв диалог с неформалните организации, а този, който се имитираше, беше част от медийния образ на министъра, в горското и ловно стопанство се установи диктат от Емил Димитров. Станахме свидетели на безпрецедентно погазване на разделението на властите, на тотално властване и контрол над всичко, за което съчувствам изцяло на действащите колеги от стопанския и контролен сектор на държавните предприятия и Изпълнителната агенция по горите. Този режим бе приет безропотно и обслужван от Десислава Танева и Мирослав Найденов. Борисов и ръководството на ГЕРБ бяха заблуждавани и често лъгани за всичко, което се вършеше в горското ни стопанство, в т.ч. и за водената порочна кадрова политика.
- Как и защо държавната агенция беше преобразувана в агенция, второстепенен разпоредител със средства? Официално обявените основания за преобразуването на ДАГ от ГЕРБ бяха ли нормативно издържани и те ли бяха истинските причини за тази трасформация?
- С официално обявени мотиви, неверни и изпълнени с паралогизми, Найденов и Костов заблудиха правителството, а то - Народното събрание. Премиерът Борисов, след като му е внушено от близките му манипулатори, се изразява на заседание на МС така: "Станишев направи ДАГ, за да вземе горите от ДПС, и направи заменките, сега ние трябва да го върнем като ИАГ". Необясним примитивизъм, необяснима безотговорност. Никога горскостопанската система не е принизявана до ниво административно обслужване на министър. С изключение на времето, когато по закон системата не се е занимавала със стопански функции. Запазването на стопанските функции по стария закон за 176 държавни горски и държавни ловни стопанства като държавни предприятия по Търговския закон е административен абсурд с принизяване на нивото на изпълнителна агенция, както и фалстарт за каквато и да е следваща реформа. Единствено заинтересовани от такава промяна бяха Мирослав Найденов, за да подчини еднолично горския сектор на себе си, и Емил Димитров, за да безчинства безпрепятствено. Макар че и двамата съзнават огромния потенциал, възможности и отговорности, които може да реализира Държавната агенция по горите. Тази промяна бе посрещната с огромно недоволство и неразбиране от всички формални и неформални представители на горскостопанската система, които я отчитат и оценяват като груба политическа грешка.
- Като знаехте това, защо останахте безучастен?
- Написах специално отворено писмо до Бойко Борисов, Десислава Танева и Цветан Цветанов. В него, като припомням основен европейски постулат - "Манталитетът на едно правителство и неговото управление се оценява по отношението му към горите", изказах моето задължение да предупредя ръководството ГЕРБ, че започва своя мандат със сериозен, фундаментален фалстарт в горския сектор. Уведомих ги, че действията в горския сектор са хаотични, необосновани, авантюристични и погрешни. И че действаики по този начин, ГЕРБ рискуват да не изпълнят своята програма за сектор гори, горско и ловно стопанство, или ако изпълнят нещо, то ще е за "витрината и парата", но без съдържание и необходимия икономически, социален и политически ефект.
В реалната икономика чудеса не стават, още по-малко - в горската. За експертите и голяма част от колегията вече е ясно, че досегашните действия и афиширани намерения в горското ни стопанство ще доведат до неочаквани, негативни икономически, социални и политически проблеми. Най-добронамерено и градивно ги предупредих, че трансформирането на ДАГ в ИАГ при МЗ е груба грешка, подвеждаща и обричаща на неуспех реформата в горския сектор още в самото начало на мандата. Обосновката, предложена от Мирослав Найденов, довела до това политическо решение, е несериозна, лъжлива и несъстоятелна. Нещо повече - тя е безотговорна относно бъдещето на горското стопанство, лесовъдската колегия и горите на България. Но както вече знаем, от това правителство нищо градивно не последва и не се случи. Напротив, гафовете продължиха с нов Закон за горите и многобройни промени на Закона за лова и опазването на дивеча.
- Изпълнени ли са мотивите на предложенията и какви са резултатите след тази реорганизация?   
- Ще спомена само за два мотива. За мандата на ГЕРБ и Найденов проектите по горските мерки от програмата за селските райони са в катастрофално, позорно неизпълнение. Това дори бе признато от Найденов в отговор на депутатско питане още през юни 2011 г. И то е, че за целия програмен период за горите и горското стопанство са усвоени нищожните 0,05% от всички отпуснати средства. Никакви съществени бюджетни икономии не бяха реализирани през изминалия 3-годишен период. С тази промяна на ЗГ за първи път (включително годините на тоталитарния режим, когато изцяло доминираше държавната собственост) министър получи еднолична, неограничена власт в горското и ловно стопанство на държавата. Властта неслучайно е толкова голяма. Целта е да се обхванат всички корупционни ниши и на практика е толкова абсурдна, че Найденов не може физически да я консумира. Това от своя страна се явява административна преграда за ефективно и рационално функциониране на системата.
С цел "възраждане на горското стопанство", предвидено в предизборната програма на ГЕРБ, министър Найденов, с подкрепата на Емил Димитров, постига личната си цел - да стане горски и ловен властелин. Това стана зад гърба на ГЕРБ и избирателите от горския сектор. В резултат на това усилие Министерството на земеделието и горите се преименува в Министерство на земеделието и храните. А Държавната агенция по горите бе единствената държавна агенция, преобразувана в изпълнителна. Това се случи спешно - още на втория месец от управлението на ГЕРБ. В резултат на принизяването и размазването на горската система, предвидената от експертите на ГЕРБ реформа се забави с две години, през които грабежите, посегателствата, контрабандата и корупцията достигнаха незапомнени размери. Загубите са за повече от 200 млн. лв. Загубен бе административен капацитет, налице са абсурдни, криминални назначения, бяха запазени и възстановени на отговорни постове бивши ръководители на ведомството, виновни за констатираните от ГЕРБ грабежи на дървесина и държавни горски територии, налице е тотално обезверяване на кадрите на всички нива.
- Какво реално последва от промените в Закона за горите?
- Нарочно бавена, а в момента в ход, тече изключително бездарна и безотговорна реформа. Народното събрание прие необмислен, професионално небалансиран и объркан нов Закон за горите. Повечето глави от закона са добронамерено пожелателни и в този си вид - неизпълними. Устройството на държавната стопанска структура е вредна за горското ни стопанство, защото не почива на никаква стопанска логика и вкарва нормативно търговците в горите. Създадоха се странни по функции и организационно неуправляеми държавни горски предприятия, които задушават икономическия потенциал на държавните горски и ловни стопанства. Не се решава най-важният проблем пред националното ни горско стопанство - проблемът с установеното миниатюрно горовладелство. Висят въпросите с горите на земеделски земи, които в закона са нерешими и отчасти противоконституционни поради това, че погазват правата на разпореждане от собствениците на тези земи. Лесовъдската колегия е стресирана, обезверена и объркана. Нараства социалното напрежение, предстои срив в горскостопанската система. Наложителна е промяна на Закона за горите и приемане на нов закон за лова. На първо място, трябва да се възстанови рангът на ведомството - Държавна агенция по горите. Второ, да се възстанови и изгради работеща за българските условия действаща, високорентабилна горскостопанска система, която бе разградена и смачкана. Трябва да се създадат оптимални условия за ефикасно и безкомпромисно упражняване на контрол от държавата за опазване и правилно стопанисване на горите от всички собственици.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ