21 Януари 2026сряда10:41 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Наивният" Иран

/ брой: 72

автор:Юри Михалков

visibility 32566

Звучи абсурдно и отвъд логиката, че Иран е известил САЩ и съседите си за планирания удар срещу Израел цели три дни преди атаката. Така той е известил и Тел Авив кога ще го нападне и е дал възможност на него и партньорите му да реагират. Не случайно при атаката са били свалени над 90% от изстреляните 350 ирански дронове и ракети. Това е все едно да си стреляш в крака, преди да се вдигнеш на атака от окопа.
Явно е обаче, че древният Иран не е глупак и привидно наивният му до безразсъдство ход има по-далечна и по-многопластова траектория.
Известно е, че по ред причини Иран и Израел са заклети врагове, но досега те воюваха помежду си чрез трети лица. Сега обаче това е първият пряк сблъсък между тях. И това явно е първият скрит замисъл на "наивността". Иран не просто нанесе удар срещу територията на Израел, но пресече и една червена линия на конфликтността в Близкия изток, която доскоро спазваше. Той търсеше не толкова военния резултат, колкото да покаже на света, че има куража и притежава потенциала да прескочи тази линия - харизаните дронове и ракети насочват към такъв извод. И по този начин да окуражи и други мюсюлмански врагове на Израел. Тоест най-далечната траектория на замисъла изглежда чисто геополитическа и психологическа, отколкото триумф на бойното поле.
Вторият замисъл може да поставим в графата на морално-политическите фактори. В съзвучие с днешните реалности Техеран очевидно се стреми към "хуманизиране" на военните конфликти. Първо, той удари само военни цели, второ няма загинали израелски военни и трето - от 5-часовата му атака има само една цивилна жертва, макар и много свидна, защото е дете. Звучи така, че Иран е искал да удари Израел, но не и да го заболи. И да покаже, че ислямът също е част от цивилизования свят. Очевидно това също е последица от "глупостта" да свалиш картите.
В тази графа може да съзрем и друга траектория. Отделни изявления в Техеран ни водят до извода, че там разчитат Западът да оцени откритостта му. Съответно да озапти Израел от ескалация, а също Западът да минимизира враждебността срещу Иран и поне да не налага нови санкции срещу него. Джо Байдън каза, че САЩ няма да са част от възможен ответен удар на Израел, нищо чудно, ако във Вашингтон са взели предвид "наивитета" на Иран.
Все пак не бива да се отписва и военната траектория. Иран нямаше как да не удари, дори с прострелване в крака, защото се беше заканил да го направи, в противен случай рискуваше да не го възприемат насериозно - дори у дома му.
Но да хвърли на вятъра толкова дронове и ракети, означава, че военният му арсенал е доста по-внушителен. И ако реши да го задейства отново, тогава едва ли ще постъпи "наивно", едва ли ще се откаже от изненадата. Тогава вече не само Израел, но и целият Близък изток може да го заболи.

МТСП подписа споразумения с три университета

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Над три пъти ръст на потребителите на „еЗдраве“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Пиян и напушен, директорът на парк "Рила" катастрофира

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Пуснаха граничния пункт „Рудозем-Ксанти“

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Инвестициите до ноември 2025 г. доближиха 3 млрд. евро

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Фериботът Русе-Гюргево няма да тръгне скоро

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Газът поскъпва с 4% през февруари

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Европа ще се съгласи за Гренландия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

ЕС сключва търговско споразумение и с Индия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Великобритания забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 13

Игра на сенки

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 13

Зависими и безсилни

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 13

Ами ако Тръмп реши да ползва газа като оръжие?

visibility 1

/ брой: 13

Вековната измама за страшилището Русия

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ