Над 40% нямат намерение да се ваксинират
Образователните центрове излязоха на протест срещу мерките в София, не искат помощи, а работа
/ брой: 198
Над 40 на сто от българите категорично заявяват, че няма да се ваксинират срещу КОВИД-19, а едва 7 на сто смятат да го направят до месец. Близо 15% не отказват по принцип, но чакат да се убедят в ефекта на ваксините. Всеки десети пък разчита на естествения имунитет след преболедуване. Данните са на Центъра за анализи и маркетинг, който отбелязва, че много хора защитават антинаучни позиции.
Данните напълно кореспондират с продължаващия спад в имунизациите. През предходното денонощие ваксини си бяха направили едва 5500 души и тяхната бройка вече не успява да надхвърли лекуващите се в болница, които са 5700. Ако продължат тези тенденции, скоро положителните тестове ще надхвърлят ваксинираните на ден. Вчера те бяха над 17% от всички взети проби.
На този фон от здравното министерство продължават да твърдят, че здравната система се справя и е добре организирана. "Ситуацията е много сериозна. Всички го виждат, но няма място за паника. Не си скубем косите", заяви убедено министър Стойчо Кацаров. Той отрече ваксинацията да е задача на здравното министерство и самият той няма намерение да ваксинира насила. Затова Кацаров ще продължава да разчита на самосъзнанието на всеки българин. Министърът потвърди, че днес ще бъдат обявени нови противоепидемични мерки, но те няма да влязат в сила веднага.
Българска болнична асоциация (ББА) обяви, че ще поиска от здравното ведомство неваксинираните пациенти с КОВИД, приети в болница, да заплащат част от разходите по лечението си.
Срещу обявените в София ограничения, които започнаха да действат от вчера и засягат основно образователния процес, вече се появиха първите недоволни. От една страна, директори на училища се противопоставиха на заръката на МЗ сами да решават дали да учат онлайн, от друга страна, частните школи и занимални излязоха на протест пред РЗИ в София. Представители на образователните центрове изразиха недоумението си от мерките и ги определиха като неравностойни и несправедливи. Те настояват да работят поне на 30 на сто от капацитета си и попитаха защо ресторантите и казината остават отворени. Собствениците на школите не настояха за компенсации, а поискаха да работят. Те оставиха учебници пред входа на Регионалната здравна инспекция като символ на това, че хвърлят образованието на децата на боклука.