03 Май 2024петък07:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 20 общини със становище против шистовия газ

На 8 октомври в София ще има нов граждански протест срещу опасните проучвания в България

/ брой: 222

автор:Павлета Давидова

visibility 1628

В повече от 20 населни места в страната вече има позиции на кмет или общински съветници, които се обявяват за референдум или са против добива на шистов газ в България, стана ясно вчера. На специална пресконференция в София представители на гражданска инициатива против проучванията обориха тезата на премиера Бойко Борисов, че само трима души в Добрич били срещу добива на шистов газ.
Организаторите на събитието припомниха, че в много градове вече има инициативи срещу проучванията. На 8 октомври от 13 часа гражданско шествие ще тръгне от площад "Александър Невски" в София и ще приключи пред парламента, където ще има протестен митинг срещу проучванията и добива на шистов газ у нас.
Инициаторите на събитието поискаха от всички политически партии, граждански сдружения и отговорни личности да излязат с позиция относно добива на шистов газ в България. Те коментираха, че досега няма изказвания в подкрепа на технологията. "Ако всички са против, защо няма мораториум за подобни проучвания. Не е вярно, че има изказвания както срещу тях, така и в тяхна подкрепа", категорични бяха организаторите на протеста.
Пробойните в законодателството ни лесно могат да се окажат възможност за концесионерите безпроблемно да дупчат земята за шистов газ, алармираха те. Подозрения за подобни намерения има и за района край село Рогозина, община Генерал Тошево. Там има концесия от 2003 г. като разрешение за добив на нефт и газ, но на дълбочина повече от 5000 кубични метра. Голямата дълбочина, на която ще копаят машините, говори, че е възможно да се търси шистов газ, предполагат природозащитниците. Те обясниха, че няма как да са сигурни за какво става въпрос, тъй като както в много подобни случаи отново няма достъп до информация за технологиите и целта на сондажите. Фирмата не е американска, което показва, че не сме срещу конкретна държава, а против технологията на добив, допълни Борислав Сандов.
Противниците на проучванията алармираха, че в българското законодателство липсват думите "шистов газ", което дава възможност на различни коцесионери да получават разрешителни за добив на нефт и газ, а да използват опасната технология. "Не искаме България да се превръща в хранилище на отпадъците и отровите на други страни", категорична бе Марияна Христова. Тя обясни, че при проучвателната дейност и добива на шистов газ никой няма контрол върху процеса и химическите реагенти, които се използват. Освен това трябват 20 000 тона вода за всеки сондаж и няма гаранция дали те няма да бъдат взети от питейните източници. Химическите реагенти, които се използват, съдържат канцерогенни вещества и след време могат да отровят подпочвените води в Северозападна България. "Това е все едно да кажа, че ще замърся горния десен ъгъл на язовир Искър. Ще пиете ли от долния ляв ъгъл", попита Христова.
Не е ясно дори дали очакванията за големи залежи на шистов газ у нас ще се оправдаят. В ЕП вече е представена карта на залежите на шистов газ, на която България липсва като собственик на потенциални богатства. Няма как да се знаят и технологичните показатели на залежите у нас, без да се извърши технологията хидравлично разбиване, която всъщност е обвързана с вкарването на отрови в земята, категорична бе Христова.


Още чакат Борисов да си изпълни обещанията

Противниците на добива на шистов газ у нас бяха категорични, че все още чакат премиерът Бойко Борисов да изпълни обещанията, които е поел на кратката си среща с тях.
Шестима души обсъждали проблема с министрите Трайчо Трайков и Нона Караджова. Премиерът се е появил 20 минути по-късно, за да види набързо за какво става въпрос.
"Той обеща да получим достъп до исканата от нас информация и да се прекрати порочният кръг от откази, за да може всички да сме наясно какво се случва, все още чакаме да изпълни обещанието си", категорични бяха природозащитниците. Те припомниха, че Борисов е наредил на министрите пълно проучване каква е практиката в чуждите страни. В МС е трябвало да има отчет вчера, но това не се е случило. Гражданите заявиха, че са готови те да се погрижат и да видят как стои положението в чужбина, ако министрите не могат да се справят. Все още обаче нито Караджова е изнесла доклад по въпроса с шистовия газ, нито пък исканията за добив на информация по въпроса в различни части на страната са удовлетворени.
"Премиерът обеща, че ако има и само 1% риск за екологията няма да разреши проучването. Само с информацията, която сме набавили досега, този риск е много по-голям. Нека си изпълни обещанието и наложи мораториум върху проучването и добива", призоваха природозащитниците.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ