29 Юни 2024събота23:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На опашката сме по пречистване на отпадните води

Само 16 станции са построени до края на 2010 г. вместо обещаните 87

/ брой: 279

автор:Дума

visibility 108

България изостава значително с изграждането на пречиствателни станции, стана ясно на конференция за състоянието и предизвикателствата при изграждането на пречиствателни станции за отпадни води, която се проведе вчера в София. Страната ни трябваше да изгради 87 такива станции в населени места с над 10 хиляди души до края на 2010 г., но към днешна дата са напълно готови едва 16, а 31 имат частично пречистване на отпадните води. Това каза Георги Терзов от Министерството на околната среда и водите. Според него обаче, въпреки че не сме изпълнили поетия ангажимент с договора за присъединяване към ЕС, засега Европейската комисия не е започнала наказателна процедура срещу страната ни. Темата обаче е обсъждана по време на среща с еврокомисаря по регионална политика Йоханес Хан миналата седмица в Брюксел.
За реформа във водния сектор, която да стане един от трите топ приоритета на държавата, говори пък министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Планирано е през пролетта или най-късно лятото да започне реализацията на проектите за дълбоководното заустване на отпадните води на Варна, Равда и Созопол, каза министър Павлова. Това обаче нямало да реши изцяло проблема с изливащите се в морето фекалии. Тъй като очевидно строителството ще продължи и през летния сезон, Павлова изрази мнение, че то няма да пречи на плажуващите. Дълбокото заустване е първата стъпка за решаването на проблема с отпадните води от курортите, които се изливат в морето. Следващата е изграждането на пречиствателните станции.
България ще се нуждае най-малко от 2.5 млрд. евро за довършването на всички приоритетни пречиствателни съоръжения, каза министър Павлова. Според нея, ако трябва да бъдем реалисти, най-вероятно няма да можем да получим пълната сума европейско финансиране, но се работело в посока този процент да бъде максимално висок.
В момента финансирането по проектите става по оперативна програма "Околна среда", като предвиденият бюджет в сектор "Води" е 2.5 млрд. лв. От тях до момента са договорени 1.3 млн. лв., от които са разплатени 296 млн. лв. 31 от водните проекти с общините за 733 млн. лв. са подписани по времето на тройната коалиция, а 13 договора за 457 млн. лв. - при управлението на ГЕРБ, показва справката в ИСУН, цитирана от Mediapool.
Опитът с изградените около десетина пречиствателни станции по предприсъеднителната програма ИСПА показва, че за реализацията на един проект са необходими около 6 години, посочи Йорданка Стоянова от министерството на регионалното развитие.
Активите на ВиК-дружествата да станат публична общинска или държавна собственост, предвиждат подготвените от Министерството на регионалното развитие промени в Закона за водите. Това съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев. Собствеността след това щяла да стане актив на водните асоциации, а ВиК-ата ще станат само оператори. Целта е да се върви към намаляване на ВиК-операторите, посочи министър Павлова. Според нея реформата в сектора няма да рефлектира върху цената на водата.

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ