28 Юни 2024петък19:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На кого всъщност помага "тройката"?

77 процента от "спасителната" помощ за Гърция отива във финансовия сектор

/ брой: 161

visibility 61

Разследване на ATTAC - международна организация, която се бори за регулация на финансовите пазари, премахването на данъчния рай, социалното развитие, гарантирането на фундаменталните права на всички - показва, че европейската политика за справяне с кризата всъщност спасява банките, а не е насочена към населението.
От март 2010 г. Европейският съюз и Международният валутен фонд отпуснаха 23 транша финансова помощ на Гърция, възлизащи на 206,9 млрд. евро. Няма обаче почти никаква информация за какво точно се използват тези огромни количества публични средства. Поради тази причина ATTAC-Австрия проведе разследване по случая, което установи, че най-малко 77 процента от заема се отнасят директно или индиректно към финансовия сектор.
Ето и резултатите:
*58,2 млрд. евро, или 28,13%, са използвани за рекапитализация на гръцките банки, вместо да се преструктурира твърде големият и замиращ сектор и собствениците на банки да си платят загубите.
*101,331 млрд. евро, или 48,98%, са отишли при кредиторите на гръцката държава. 55,44 млрд. от тези средства са използвани за изплащане на държавните облигации - вместо кредиторите да си понесат риска. Други 34,6 млрд. евро са послужили като стимул, за да накарат кредиторите да приемат т.нар. подстрижка през март, 2012 г. 11,3 млрд. евро са били използвани през декември 2012 г., когато гръцката държава си откупи почти обезценени облигации от своите кредитори.
* 43,7 млрд., или 22,46%, са отишли в националния бюджет.
 * 0,9 млрд., или 0,43%, са използвани като участие на Гърция в новия фонд Европейски механизъм за стабилност.
"Целта на политиците не е да се спаси гръцкото население, а финансовият сектор", е заключението на Лиза Митендрай от ATTAC. "Те са използвали стотици милиарди публични средства, за да спасят банките и другите финансови играчи - по-специално техните собственици, от финансовата криза, която самите те причиниха."
Тези открития опровергават публичната позиция на европейските политици, че т.нар. спасителни заеми са в полза на гръцкото население. Именно то плаща за спасението на банките и кредиторите, понасяйки рестриктивните мерки за икономии и катастрофалните социални последствия.
Най-много 43,6 млрд. евро, или 22,46%, от т.нар. спасителни пакети отвиват в гръцкия национален бюджет. От тези средства се погасяват текущите разноски на страната и така почти нищо не достига до населението.
"Гръцкият "спасителен" заем се оказва всъщност заем за банките и богаташите", твърди Митендрай. Европейските банки вече получиха 670 млрд. евро директно от страните членки от 2008 г. насам. Финансовият сектор в Гърция, а и в цяла Европа остава все още нестабилен. Това за пореден път се доказва от скорошното плащане на още 2 транша за рекапитализацията на банките, възлизащи на 23,2 млрд. евро от декември 2012 г.
"Подстрижката" в Гърция удари местните банки толкова силно, че страната е принудена отново да изпадне в дълг, за да ги спаси с милиарден заем. "През 5-те години, които изминаха от началото на финансовия колапс, европейските политици не успяха да регулират финансовите пазари и да приемат режим на банкрут за банките. Данъкоплатците все още са подтиквани да помагат в случай на загуби, докато собствениците на банки се отървават, без да платят своя дан. Правителствата трябва да спрат с този "изнудвачески" метод", отправя своите критики Митендрай.
По-лошото е, че милиарди средства от финансовата помощ отиват при гръцките банки, въпреки че някои от тях използват доста съмнителни методи. През 2012 г. проучване на Ройтерс показа скандалните практики на някои банки, които използват т.нар. схема на Понци, за да си прехвърлят несигурни заеми.
"Докато европейските и в частност гръцките политици "изтискват" обикновения човек с мерките за икономии, остават слепи за тайните сделки между финансовите олигарси, които всъщност са най-облагодетелствани от парите, давани на Гърция", твърди икономистът Марица Франгакис.
"Резултатите от проучването на ATTAC разкриха основаната цел на политиката за преодоляване на кризата, която правителствата провеждат от 2008 г. насам - да се спаси благосъстоянието на най-богатите. Политиците допускат страшно високата безработица, бедността и мизерията, за да спасят финансовия сектор", казва Митендрай. Още по-обезпокоително е, че "тройката" кредитори не документират точно и ясно как се управляват публичните средства. "Скандално е, че Европейската комисия публикува доклади от стотици страници, без обаче да посочва точно къде отиват парите", обяснява Митендрай. "Призоваваме за по-голяма прозрачност при тези операции!"
Късно е за радикална промяна на този курс в антикризисната политика на Европа. Кредиторите и богатите трябва да дадат и своя принос, а финансовият сектор трябва да бъде сериозно регулиран. "Гърция се нуждае от реална спасителна помощ, която да стигне до населението", призовава Лиза Митендрай.
            
По материали на чуждия печат

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 349

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 397

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 372

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 394

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ