12 Юли 2024петък02:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Огледало. Социолози измериха равнището на религиозност сред жителите на Русия и изясниха много интересни неща

На какви богове се молят руснаците

Учените от Института по социология към РАН не вярват сляпо на нищо и подлагат всяка хармония на измервания.

/ брой: 105

visibility 145

Екатерина Добринина
русия и българия

На пръв поглед изглежда, че нашето общество през последните години става все по-религиозно. Макар църквата, съгласно Конституцията, формално да е отделена от държавата, на практика свещенослужителите от различните вероизповедания оказват колосално влияние върху обществото. Религиозните празници (православни и мюсюлмански) се отбелязват с голям размах, богослуженията се посещават от първите държавни лица, а репортажите за тези събития се предават по централните телевизионни канали. Активно се строят нови храмове.
Макар и не е чак дотам повсеместно да са се възцарили принципите „не убивай“, „не кради“, „не се прави на светец“ и т.н., все по-често започна да се говори, че тези заповеди са по-важни от всички подведомствени актове взети заедно...
С една дума, нашето общество вече е готово „да стане с молитва и, прекръствайки се, да тръгне“ към светлото бъдеще? Не, казват социолозите, всичко не е толкова просто и прямаволинейно.

Молитва с превод
Както показват данните от допитването, 79% от жителите на Русия се причисляват към последователи на православието, 4% са мюсюлмани, 9% си признават, че вярват в някаква „висша сила“, но не принадлежат към никое вероизповедание. 7% се придържат към атеистични възгледи. Ако сравним със същите данни отпреди 3 години, то можем да отбележим, че броят на вярващите „в нещо си, но не знам в какво“ е намалял с 2%, а този на атеистите се е съкратил до 5%. Същевременно, броят на определящите се и смятащи се за православни е нараснал със 7%.
Въпреки това, ако сравним данните с резултатите от допитванията в други държави, по равнище на религиозност ние сме в златната среда. Съгласно данните на Европейското социално изследване на ценностите, по религиозност руснаците се намират на средно ниво. В Русия силно вярващите и спазващи всички религиозни канони (останалите „просто вярват“, но не се обрменяват прекалено с това) са общо 4%.
На молбата на социолозите да посочат степента на религиозността си по скалата от 0 до 10, най-голям брой руснаци (21%) уверено са се поставили точно в центъра, по средата. Така, междувпрочем, са постъпили и нашите най-близки съседи – украинците.

За какво палят свещичка
А кой като цяло да смятаме за „истински вярващ“ човек? Сложен въпрос. Социолозите са попитали, дали хората често ходят в Божия храм (без значение от името му – църква, джамия, синагога и др.). Станало ясно, че руснаците не толкова често избират „вратата към храма“  като „главна“. Даже ако искрено се смятат за вярващи.
За последните 10 години броят на хората, които в свободното си време смятат за задължително да ходят на църква, почти не се е променил: това е примерно всеки десети човек. При това броят на православните, които смятат посещението на църква за задължително за вярващия човек, от 2009 г. насам е намалял в известна степен: от 14% на 11%.
Ако ходят в храм, защо го правят? И защо въобще на човек му е нужна вярата? Най-малкото заради това да осъществи заветната си мечта. Институтът по социология към РАН е посветил отделно изследване на мечтите и надеждите на руснаците, в хода на което е станало ясно, че без мечти нашите съграждани, без значение от възгледите им, не искат и не могат да живеят.
По-често от другите са казвали, че „човек без мечта не може“ тези вярващи, които не се отнасят към определено вероизповедание. Сред тях тази гледна точка е подкрепена от 81%. Сред православните тази позиция е предизвикала одобрение в 76% от случаите. Най-твърдо са се отнесли атеистите: само 68% от тях смятат, че хората задължително трябва „да си намислят желание“ с надеждата, че то ще се изпълни.

Помогни си сам за да ти помогне и Господ
Хората не се отказват „да запалят свещичка“ с цел изпълнение на желанията им. Същевременно, в дадения случай те не възлагат голяма надежда на небесните сили. Макар атеистите в Русия да са едва 7%, а останалите 93% да се отнасят към последователи на дадена религия (84%) или към вярващи в някаква висша сила (9%), едва 20% молят Бог за изпълнение на мечтата им. Съвсем рядко (в 6% от случаите) хората прилагат някакви магически, езотерични практики, препоръките на фън шуй и т.н. за осъществяване на желанията им. Всеки десети направо седи със скръстени ръце и нищо не прави: ще стане от само себе си . Или пък не.
Руснаците по принцип са привърженици на „комплексния подход“: помогни си сам за да ти помогне и Господ. Сред тези, които отправят молитва за изпълнение на желанията им, 58% предприемат в тази насока и самостоятелни крачки, 27% привличат към решението на тази задача роднини и приятели. Църквата надали би се радвала на факта, че 10% от руснаците имат навика „да подкрепят“ молитвата си с магия и обръщане към различни езотерични действия (оставяме зад кадър въпроса, каква каша цари в главата им). Като цяло има логика във всичко това. Който вярва в чудеса и магия, той по-често се моли на бог, а който разчита преди всичко на себе си, той съответно пренебрегва молитивите. При това разликата между тези две групи е около 10%.

Има ли рай на земята
Силно ли се различават представите на вярващите и невярващите руснаци относно това, как трябва да изглеждат идеалната държава и общество? В епохата на модернизация този въпрос далеч не е лишен от смисъл.
Едва всеки десети назовава като необходимо условие за идеална демокрация свободата на съвестта – 11% от допитаните. При това сред православните активно подкрепят свободат на вероизповеданието 12%, сред вярващите от други конфесии – 9%, а сред атеистите – 4%. Очевидно, в Русия е по-лесно да се достигне духовна свобода, отколкото материална, социална или политическа. Въпросът за свободата на съвестта се оказва по-злободневен не за атеистите, а за вярващите – последните два пъти по-често говорят за необходимост от такова право при развитата демокрация.
Впрочем, да посочим още един интересен щрих. Сред хората, които активно провъзгласяват свободата на съвестта, 30% се обръщат към Бог с молба за изпълнение на мечтата им и 20% смятат, че именно светите хора отговарят най-вече на надеждите на народа. Като цяло и вярващите, и атеистите споделят мнението, че мечтата за демокрация в Русия в по-голяма или в по-малка степен не се е оправдала напълно. Така мислят 37% от православните, 77% от вярващите във висши сили и 82% от атеистите. 80% от хората, посещаващи църква, смятат, че до демокрацията имаме ни дели толкова път, колкото до небесните чертози.


79% от жителите на Русия са православни, 4% - мюсюлмани, 7% - атеисти.
 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ