18 Април 2024четвъртък21:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На друга планета ли сме?

/ брой: 297

автор:Мая Йовановска

visibility 1154

Че у нас животът е на кредит, е отдавна известно. И погребалните агенции работят на разсрочено плащане, та излиза, че и умирачката е  назаем. На опашката сме по жизнен стандарт в ЕС. А погледнато от другата страна на аршина - сме първи по бедност.
Малък е процентът от българите, които могат си позволят да спестяват пари, за сметка на това огромната част от населението ползва най-различини кредити. Около една пета използват пари назаем, за да си осигурят (доколкото е възможно) основни жизнени потребности, ако все пак са имали щастието банките да им отпуснат средства. Между 10 и 15% от хората са с ипотечни кредити. Подобен е и делът на тези, дето са взели нещо на лизинг. Да не говорим колко голям е процентът на кредитните карти, за които се плащат много високи лихви. Апропо, кредитите у нас по принцип са с по-високи лихви и така длъжниците връщат във времето с пъти сумата, която са взели от търговските банки. Лихвите у нас са най-високи според статистика на Европейската централна банка. Потребителски заем със срок на изплащане между 1 и 5 години в еврозоната например се оскъпява между 5 и 8,92%. У нас за същия кредит се дължат между 12,75 и 14,12 на сто в повече. Пак у нас лихвата при жилищните заеми е между 9 и 10 на сто. В Европа тя варира от 2,29% до 6,04 на сто.
И така под натиска на безработицата, кризата и високите лихви длъжниците на банките у нас все повече се затрудняват да погасяват задълженията си. Това показват числата за лошите кредити, които през последните 20 месеца постоянно нарастват. По данни на БНБ лошите и преструктурирани кредити достигат близо 18 на сто в края на ноември. Още преди години експерти и международни финансови институции предупреждаваха, че това ще се случи. Само за една година - от май 2009 г. до май т.г., проблемните кредити са се увеличили три пъти. Най-голям е делът на проблемните потребителски заеми, плътно следват фирмените. Така че и домакинства, и фирми, здраво са го закъсали.
Едно от дежурните обяснения за постоянното влошаване на кредитната дисциплина са последиците от икономическата криза. Но за да можем да си връщаме навреме това, дето сме взели от банките, са ни необходими достатъчно пари. Необходими са ни по-добри заплати или поне да си ги вземаме навреме и най-важното - изобщо да сме на работа, т.е. да не сме безработни. Да, ама не. Явно на управляващите не им е ясно, че икономика на крака не се вдига с търговия и рестрикции. Щото и при най-ниските данъци, дето ги имаме, инвестициите намаляват, а безработицата расте. Иначе данните  показват, че икономическото положение в Европа се нормализира. Явно България не само не е в Европа, а се намира на друга планета. В друга галактика.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ