На детска градина да се тръгва на 3 години
/ брой: 206
Две трети от интервюираните българи намират за добре децата да тръгват на детска градина от тригодишна възраст. Този дял е още по-висок сред родителите на деца под 7 години - 70%. Според 49% от пълнолетните българи основната функция на детската градина е да бъде благоприятна среда, в която да се откриват, насочват и развиват способностите на детето и да се изграждат уменията му за живота. Това сочат данните от национално изследване на НЦИОМ.
Проучването сочи, че ролята на детската градина се хиперболизира от нискообразованите, бедните и от представителите на етническите общности. Те съзнават, че сами трудно биха могли да предадат успешен модел на поведение на децата си и имат завишени очаквания към институциите. Българите, които имат деца на възраст под 7 г., намират за еднакво важна ролята на детската градина както за развитието на качества и способности у децата, така и за придобиване на различни социални умения.
36% от участвалите в проучването очакват детската градина да учи децата на ред и дисциплина. Подобно е схващането на най-възрастните, на бедните и на нискообразованите респонденти, както и на жителите на малките градове, които продължават да гледат на институциите за работа с деца главно като на въдворяващи ред и дисциплина.
Едва според 13% от населението възпитанието в дух на толерантност и съпричастност към нуждите на другите следва да е приоритет в работата с децата в детските градини.
Под 1% от българите са на мнение, че децата у нас не трябва изобщо да посещават градина. Тези хора се аргументират предимно с невъзможност да плащат таксите.
За посещение на детска градина от 4-годишна възраст и по-късно се обявяват предимно заможните българи, които обяснимо предпочитат по-персонален подход при отглеждане на децата, а 83% са на мнение, че дете, което е ходило в детска градина, в I клас ще се справи по-добре.