29 Март 2024петък11:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На борба с авантюризма

/ брой: 165

автор:Юрий Борисов

visibility 1171


"Да живееш ден за ден може би има своя авантюристичен чар и дори да е съзнателен избор за някои".
В. "Пари", 20.06.2011 г.

Най-после. Вчерашният вестник "Пари" в детайли ни обяснява как да управляваме семейния си бюджет. В първото изречение ни предупреждава, че това управление е висш пилотаж, но ни успокоява, че благодарение на технологиите "може да се превърне в детска игра". Второто изречение е връх на журналистическата прозорливост и съдържа елементи на откритие: "Да живееш ден за ден може би има своя авантюристичен чар и дори да е съзнателен избор за някои."
Познавам много такива авантюристи. Живеят ден за ден. Това, което не знаят обаче, е, че това състояние е очарователно. Също така не знаят, че този живот си е техен избор. Съзнателен.
Статията им предлага да се откажат от този избор, въпреки чара. Авторът ги съветва да си купят iPhone и да използват програмата Mint, както правят в Америка. С тази програма всеки приход и разход може да бъде планиран детайлно. "Mint позволява поставянето на краткосрочни и дългосрочни задачи - например екскурзия до Хаваи или спестяване за покупка на собствен дом." За да се постигне такова съвършенство на планирането, трябва да се изоставят тетрадката и химикалът. Необходимо е всеки да позволи на високите технологии да се втурнат във всекидневието му.
"Контролът върху семейния бюджет осигурява спокойствие и финансова стабилност." Трябва да е ясно как се постига спокойствие и стабилност. Бихме добавили (защото авторът на статията не се е сетил да го каже), че много често в главите ни нахлуват какви ли не глупости, от които се чувстваме финансово неспокойни и нестабилни. Например, че са ни треснали с неочаквана сметка за ток; че изневиделица са изскочили разходи за лекарства и всякакви такива неща, които ни карат да прехвърляме топката от болната на здравата глава. Човек не трябва да се вайка и да си измисля обективни причини. Той просто трябва да установи контрол върху семейния бюджет. Как става това? Най-напред трябва да се усвоят определени правила.
И тук авторът е готов да помогне със съвети. "Първото най-важно правило, за да въведете финансите си в ред, е да се научите да живеете в съответствие с приходите си." Не може да се каже по-ясно. Виждате какви са приходите ви и въвеждате финансов ред. Как? Просто е. Научавате се да живеете в съответствие с тях.
За тези, които им е трудно да схванат правилото изведнъж, вестникът дава примери. Например как се постъпва, ако някой член на семейството загуби работата си или понижат заплатата ви? Ето отговора: "Трябва бързо да съкратите разходите си".
Изпълнението на този съвет изисква обаче усилие. Трябва да се откажете от съзнателния си избор да живеете ден за ден и да започнете да планирате. Трябва да се откажете от авантюристичния чар, с който животът ви изкушава.
Тези съвети са за всички. Най-полезни обаче са за тези 1,6 милиона българи, за които храната е или недостатъчна или постоянно гладуват (виж в. ДУМА от 01.06.2011 г. - социологическо проучване на НЦИОМ).

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ