01 Юни 2024събота09:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

На 93-годишна възраст почина видният български икономист акад. НИКОЛА ПОПОВ

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 1103

Човекът, който и преди 1944 г., и преди 1989 г., и след 1989 г. живя и твори достойно, както заяви ректорът на СУ проф. Иван Илчев вчера, съобщавайки за кончината на големия учен.
Никола Попов е роден на 8 януари 1922 г. в с. Филиповци, Пернишко. Още като ученик е приет в РМС, като организатор на нелегални групи е осъден на 15 години затвор по ЗЗД, присъдата изтърпява в Софийския централен затвор, Скопския и Горноджумайския затвор. Успява да избяга, става партизанин в Горноджумайския отряд "Никола Калъпчиев". Завършва икономика на агрономството в СУ, преподава в университета, първата си дисертация защитава в Тимирязевската академия в Москва. Избран е за доцент (1955), професор (1965), академик (1989). Известен като един от критиците на системата по Живково време, заедно с професорите Николай Генчев, Николай Василев и др. Зам.-ректор на Софийския университет (1961-1966) и ректор (1989-1991). Почетен гражданин на Перник.
Никола Попов е автор на множество научни трудове, сред които "Китайското икономическо чудо", "Световното стопанство се прекроява", "Капиталът срещу капитализма" и др. Награден е с орден "Стара планина" - I ст. "за изключителния му принос за развитието и съхраняването на българската наука и висше образование, за активната му научна, преподавателска и обществена дейност" (2002). До сетния си дъх акад. Попов остана верен на социалистическата идея и на кредото си за почтеност.
ДУМА се присъединява към скръбта на неговите близки.
Поклонението ще е във вторник (26 май) в 12 ч. в ритуалната зала на Софийските централни гробища.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 418

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 440

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 431

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ