03 Април 2026петък04:18 ч.

Сръбският вицепремиер Александър Вулин пред „Спутник“:

Мястото на Сърбия е в БРИКС

Вулин проповядва и великосръбския проект „Сръбски свят“, претендиращ за нации и територии на съседни държави

/ брой: 65

автор:Дума

visibility 18445

„Сърбия никога няма да стане член на Европейския съюз. Аз искам пълноправно членство на Сърбия в БРИКС“, заяви пред руското издание "Спутник" сръбският вицепремиер Александър Вулин, считан за изключително близък до президента Александър Вучич.  
"Нашето желание е да станем пълноправен член на БРИКС. Но това е въпрос, който не може да решим сами. Президентът Александър Вучич каза, че през следващите 2-3 години може да постави на референдум този въпрос: "Иска ли Сърбия да бъде член на БРИКС, или на друга организация, а именно ЕС?", поясни Вулин.
"Аз съм отговорен политик и не мога да говоря само за моите желания, но и за това, което е реалистично, а реалистичното е Сърбия първо да опознае БРИКС. Интересува ни какво предлага или какво очаква от нас БРИКС и след това гражданите на Сърбия ще вземат своето решение“, добави вицепремиерът.
Според Вулин Сърбия отдавна се опитва да влезе в ЕС и ще е безотговорно да се каже, че тази тема не е актуална. Въпросът е какво мисли БРИКС за европейския път на Сърбия, дали той е съвместим с БРИКС и дали и двете опции са възможни.
"Що се отнася до ЕС, дълбоко вярвам, че няма да станем членове на този съюз", подчерта Александър Вулин.
В края на март т.г. Вулин разкри, че Москва е помогнала на властите в Белград за справяне с антиправителствените протести.
"Много съм благодарен на руските специални служби, които винаги ни подкрепят в борбата с цветните революции, преди всичко с информация", заяви Вулин в интервю за руската информационна агенция РИА.
Вулин ръководи малка партия в управляващата коалиция на президента Вучич, известно време е министър на отбраната. До 2023 г. оглавява Сръбската разузнавателна служба, но подава оставка, след като е включен в санкционен списък от САЩ заради „участие в незаконни доставки на оръжие, трафик на наркотици и злоупотреба със служебно положение...“
Александър Вулин открито проповядва великосръбския проект „Сръбски свят“, претендиращ за нации и територии на съседни държави. В края на XX век неуспешен реализатор на националистическия проект бе сръбският президент Слободан Милошевич.

Великосръбският проект „Сръбски свят“ залага на тази карта от края на XIX в. На нея Северозападна България, заедно със София и Трънско, са "сръбски земи“. Цялата географска област Македония, включително Солун, e представена като "сръбска". Авторите на картата и сегашните им последователи претендират също за Северна и Централна Албания, Босна и Херцеговина, по-голямата част от Хърватия (Далмация и Славония), Банат и част от днешна Южна Унгария

Имаме готови мерки за контрол на цените на горивата

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 61

Експерт: Нищо не оправдава 110% ръст на цените в ресторантите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 61

Агенцията по храните затвори месокомбинат в Лесидрен

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 61

КЗК разследва картел за манипулиране на обществени поръчки

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 61

В Гърция плащат помощи за горивата

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 61

Зеленски предложи примирие за Великден

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 61

Властите в Кипър въвеждат режим на водата

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 61

Накратко

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 61

Недопустимо

visibility 567

/ брой: 61

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 639

/ брой: 61

Между шамарите

visibility 588

/ брой: 61

БСП отново ще бъде глас на обикновените хора

автор:Александър Симов

visibility 668

/ брой: 61

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ