20 Октомври 2024неделя19:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МВФ е против прехвърлянето на пари от пенсионните фондове към НОИ

Експертите от международната институция предлагат възрастта за пенсиониране да продължи да се увеличава

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 211

Обсъжданите в момента реформи в пенсионната система няма да запълнят дупката, според ръководителя на техническата мисия на Международния валутен фонд (МВФ) за пенсионната реформа Емануеле Балдачи. Според експертите възрастта за пенсиониране трябва да се увеличи, защото е по-ниска от тази в други държави.
Техническата мисия на МВФ за пенсионната реформа не препоръча прехвърляне на професионалните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ). Според експертите  това би било връщане назад. А системата на пенсионното осигуряване в този й вид била добра, но трябва мерките за подобряване на състоянието й да са по-решителни.
Евентуалното прехвърляне на фондовете ще донесе 20-30 млн. лв. годишно в бюджета на НОИ, което е значителна цифра, но не е толкова голяма, колкото дефицитът в системата.
Обсъжданите сега мерки - повишаване на осигурителната вноска с 1.8% от 2011 г. и плавно повишаване на възрастта за пенсия от 2015 г. ще постигнат спестявания от 1% от БВП в краткосрочен план, но предвид дисбалансите в пенсионната система, които са 5-6 пъти по-големи, тези мерки няма да са достатъчни да покрият дефицита в пенсионната система.
Ръководителят на мисията Емануеле Балдачи посочи, че размерът на пенсията в първия стълб трябва да зависи от размера на вноските, както е в страни като Швеция и Полша, и това може да бъде направено в средносрочен план.
Според експертите професионалните пенсионни фондове трябва да започнат колкото се може по-бързо да изплащат пенсии за ранно пенсиониране. До 2050 г. над 1/3 от пенсиите ще се изплащат от пенсионните фондове по втория стълб.
По-високи пенсии могат да се постигнат чрез доброволни, освободени от данъци спестявания в пенсионните фондове по третия стълб.
В отговор на демографските тенденции са необходими допълнителни реформи, за да се гарантира финансовата стабилност на системата на общественото пенсионно осигуряване, подчертаха експертите от МВФ.
Допълнителни 4% спестяване от БВП може да се постигне чрез преминаване към ценово индексиране на обезщетенията от 2013 г. В редица страни се извършва индексация въз основа на цените, което гарантира, че покупателната способност се запазва. При липса на реформи обаче пенсиите не се увеличават.
МВФ препоръчва увеличаване на вноската за втория стълб с 2% от 2017 г., продължаване на увеличението на стажа и повишаване на възрастта за пенсиониране от 2017 г. с 6 месеца всяка година, докато не стигне 66 години и за мъжете, и за жените. След 2028 г. възрастта за пенсиониране да се обвърже с продължителността на живота.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ