27 Април 2024събота10:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Музиката вместо улицата за 30 сливенски деца

Известният цигулар Георги Калайджиев, който живее и преподава в Германия, е убеден, че образованието е най-важното нещо за всеки човек

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 1104

Музиката вместо улицата е изборът, който правят вече шеста година сливенски деца, благодарение на известния музикант Георги Калайджиев. Самият Калайджиев е родом от Сливен. Благодарение на музиката и цигулката успява да обиколи целия свят. От години работи и живее в германския град Гийсен. В момента Калайджиев преподава музика в Народното висше училище в Гийсен - Volkshochchule. Проектът "Музиката вместо улицата" започва преди шест години. Негов автор е Калайджиев, а партньор и помощник - социалният работник от Гийсен Мария Хаушилд. "Това е проект на град Гийсен, на всички мои приятели, колеги", каза в интервю за БТА Георги Калайджиев. Той обясни, че съществуват много добри каузи, много бедстващи хора, на които може да се помогне, но е благодарен на съмишлениците си, че го подкрепят в грижата му за децата от неговия роден Сливен. Средствата идват предимно от благотворителните концерти на камерния състав "Щудио концертанте", като публиката също спонтанно дарява за проекта.
"Идеята за този проект дойде в момент, когато бях в Сливен, в ромския квартал "Надежда", откъдето съм и аз, разказа музикантът. Нуждата на хората там го накарала да се замисли как би могъл да бъде полезен. Решил да направи дългосрочния проект "Музиката вместо улицата". "Идвам от този квартал, познавам живота и проблемите там", разказа Калайджиев. Историята му е като приказка и сбъдната мечта. На новогодишен празник в сливенската зала "Зора" свири пред публика. Там го забелязва тогавашният министър на културата Георги Йорданов. Предлага талантливото момче да бъде подпомогнато. Първоначално Калайджиев свири в музикална школа в Сливен. После заминава със стипендия в музикално училище в Бургас. Следва в консерваторията, специализира в Будапеща. Получава покана да свири като концерт-майстор със "Софийски солисти", работи с тях 18 години.
"Почти няма държава, в която да не съм свирил със "Софийски солисти", спомня си музикантът. Благодарение на тази помощ успях да обиколя целия свят. Имах чувството, че съм дете на Земята. Затова с проекта "Музиката вместо улицата" исках да дам на тези дечица нещо, което и самият аз получих", разказва той.
Първоначално работа с шестнайсет деца започва Радка Кусева, преподавател по цигулка в Школа по изкуствата "Млади виртуози". Включват се и още преподаватели по цигулка, акордеон, пиано, кларинет, китара и солфеж. През годините интересът към проекта нараснал. Сега в него участват трийсет деца. Първата година малките възпитаници на "Музиката вместо улицата" са посетили Германия. А там според думите на Георги Калайджиев са били обгрижени с много любов и внимание. "Чрез музиката децата получават много богат хоризонт", допълва Калайджиев.
Музикантът подчерта, че в проекта се включват деца от различни етноси, които са от социалнослаби семейства и искат да учат. Задължителни условия за участие в музикалната школа са редовното присъствие на уроците и добър успех в училище. За него е особено важно образованието им. По тази причина в проекта е включена допълнителна подготовка за домашните им занимания в училище.
Калайджиев е удовлетворен, че музиката стига и до близките на младите музиканти, които пълнят залите на концерти и вече знаят за творчеството на велики музиканти. Въпреки ромските традиции, които отреждат на жената място вкъщи, в неговия проект участват и момичета, които в последно време даже преобладават. Дело на Георги Калайджиев е и уникален учебник по музика. Озаглавен е "Радостта с цигулката".
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 609

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 616

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 545

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 548

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ