02 Декември 2023събота07:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Музиката трасира най-късия път към сърцето

/ брой: 1

visibility 1185

Георги Гичев

Специален тематичен концерт, посветен на Световния ден на хоровото изкуство, бе организиран през декември под патронажа на БАНИ, Общинския културен институт "Надежда" и сдружението "Вива ла Музика". Това беше единствената концертна изява в културния живот на двумилионна София - а вероятно и в страната, посветена на съответното решение, взето от ООН и ЮНЕСКО.

Неговият иновационен акцент беше, че концертът се реализира от шест детско-юношески певчески състава, което наред с другите свои позитиви - дава възможност да се оцени състоянието на емоционално-естетическото възпитание в софийските училища. Безусловно, техните художествени резултати бяха различни, което се обуславяше от възрастта и числеността на участниците в тях. Независимо от това обективно обстоятелство, самият факт, че хоровото пеене в софийските училища се възражда, трябва да се оцени като положително и заслужаващо адмирации, понеже игрите и пеенето са най-обичаните и предпочитаните от децата свободни занимания. А в дадения случай, освен възпитателния момент, хоровото пеене приучава децата също на дисциплина и колективизъм - изключително важни предпоставки за тяхната личностна реализация в живота.

Настоящата реплика за концерта няма за задача да направи подробен анализ на изпълненията, показани от различните хорови състави. Независимо от това трябва да се отбележат впечатляващите художествени постижения, демонстрирани от Младежкия камерен хор "Свобода" с диригентка Михаела Котева и хора на 91 езикова гимназия с диригентка Красимира Цуцуманова. Това са изградени артистични формации, способни да изпълняват сериозни творчески задачи, което недвусмислено показва, че българските ученици притежават неизчерпаем ресурс от различни дарования, налагащо този факт да намери отражение в учебните програми. Не бива да се забравят думите на акад. инж. Ангел Балевски, че "техническите науки заплашват да унищожат света, а хуманните са призвани да го спасят". А Нобеловият лауреат Алберт Айнщайн допълва: "Хвалим се с научно-техническите постижения, но бъдещето на човечеството зависи не толкова от тях, колкото от нравствените устои на живота." С убеденост писателят Калин Донков утвърждава, че "със своя универсален "език" и с виртуалната си "образност" музиката може да дава необикновена изразителност и мъдрост за реалните неща в живота". Подобно е становището и на поета Арсений Тарковски: "Думите, облечени в музика, казват много повече." Според певеца Андреа Бочели "музиката е най-късият път към сърцето", а според акад. Борис Асафиев "животът на музикалното произведение е заложен в неговото изпълнение".

Положително явление е, че и подрастващите поколения все повече осъзнават, че човекът е сложна сплав от духовни и материални компоненти. Когато между тях има динамично равновесие, той се развива нормално. Но когато равновесието е нарушено, той боледува - физически и психически. По-лошото е, че от този дисбаланс боледува не само отделният индивид, а и цялото общество. Затова опазването и развитието на културата е важен фактор за националната сигурност и идентичност и това е мисията на истинските музикални творци. Да им помогнем по-добре да я осъществяват!

Изграждането на"Хемус" ще се забави още с година

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 233

Близо 44 млрд. лв. е външният дълг

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 233

Натискали малки фермери да протестират

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 233

Само до 25% авансово за почивка или екскурзия

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 233

Стрелба по време на примирието в Газа

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 233

Лавров отиде в Скопие, но не през България

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 233

Унгария и Северна Македония заедно срещу такса "газ"

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 233

Приключи мандатът на китайския посланик у нас

автор:Таня Глухчева

visibility 254

/ брой: 233

Черна дупка

автор:Александър Симов

visibility 252

/ брой: 233

Залог, по-голям от електората

автор:Аида Паникян

visibility 288

/ брой: 233

Инат

автор:Деси Велева

visibility 263

/ брой: 233

Гьоков: Бюджетът замразява плащания

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 233

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ