01 Септември 2024неделя01:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Мудис": България може да отложи приемането на еврото

Инфлацията през тази година вероятно ще стигне 6%

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 510

Международната рейтингова агенция "Мудис" потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите. Според анализа на агенцията нашата страна все още може да изпълни целта си за приемане на еврото от 2024 г., но в основния си сценарий допуска, че този процес вероятно ще бъде отложен поне до 2025 година.

Рейтинговата агенция би повишила кредитния рейтинг при подобряване на перспективите за икономически растеж в дългосрочен план в резултат от подобрения в инфраструктурата и институционалната среда, както и от присъединяването на страната ни към еврозоната. От друга страна би влошила оценката си за България при трайно влошаване на бюджетната й позиция, перспективите пред дългосрочния икономически растеж, както и при неуспех в завършването на процеса по присъединяването към еврозоната.

От "Мудис" смятат, че инфлацията у нас ще се понижи до 6% в края на 2023 г. при 14,3% в края на 2022 г. В съответствие с необходимостта от изпълнение на Маастрихтските критерии очакванията на агенцията са, че бюджетният дефицит ще остане стабилен около 3% от БВП през 2023 и 2024 г., а държавният дълг леко ще се увеличи до 23,8% и 24,7% от БВП, съответно в края на 2023 и 2024 г., запазвайки общата фискална позиция на страната като цяло непроменена.

Анализаторите от "Мудис" оценяват, че въпреки нарастващите производствени и потребителски цени наличните данни за България към ноември 2022 г. показват, че индустриалното производство и частното потребление в страната са относително устойчиви на тези шокове. Рейтинговата агенция очаква реалният растеж на БВП да възлезе на 2,7% през 2022 г., след което да се забави до 1,4% през 2023 г.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Еврото идва у нас най-рано през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1284

/ брой: 166

Данъчни проверяват българи със скъпи имоти

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 166

Павел Дуров пуснат под гаранция

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 166

Мицкоски разчита на диалог със София

автор:Дума

visibility 1360

/ брой: 166

„Татнефт“ дава петрол на Унгария и Словакия

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 166

Накратко

автор:Дума

visibility 4374

/ брой: 166

Да спасим БСП от хаоса

visibility 2031

/ брой: 166

Българският Сорос

автор:Иван Генов

visibility 2537

/ брой: 166

Престъпно

visibility 4263

/ брой: 166

Фейсбук е налагал цензура по време на пандемията

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 166

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ