01 Юни 2024събота21:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мрежата променя мозъка

Известна британска професорка твърди, че прекаленото седене пред компютъра води до криза на идентичността

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 877

Увлечението по социалните мрежи може да понижи нивото на концентрацията на вниманието и е признак за "криза на идентичността" - с този термин в психологията се обозначава загубата от човек или социална група на представата за мястото си в обществото и за своята самоценност.
Това смята известният британски учен, професор от Оксфордския университет баронеса Сюзън Гринфилд. Баналността на информацията, която обменят ползвателите на туитър, може да стане проблем за комуникацията, цитира Нюзру "Дейли мейл".
"За какво му е на някой да знае какво е ял някой друг на закуска?", подчертава проф. Гринфилд. "Изглежда такъв човек има някаква криза на идентичността", добавя баронесата. По думите й всичко това може да доведе до намаляване на концентрацията, увеличаването на потребността в незабавна оценка и загубата на много невербални навици - такива, като способността да се гледа в очите по време на разговор.
Изследователката, посветила живота си на изследването на физиологията на човешкия мозък, разкритикува и социалната мрежа фейсбук, отбелязвайки в частност: "Това е почти като да живееш в нереален свят, но в свят, в който е важно какво мислят хората за вас... Помислете за последствията за обществото, ако хората започнат повече да се тревожат какво другите мислят за тях, отколкото какво мислят те самите за себе си".
Междувременно, по думите й, докато ние умуваме над този проблем, виртуалното "приятелство" и компютърните игри постепенно преустройват мозъка на човека.
Баронеса Сюзън Гринфилд, която е авторитетен специалист в областта на психологията, невробиологията и фармакологията, както и известна писателка и член на Камарата на лордовете, преди няколко години вече критикува пред медиите социалните мрежи и увлечението от компютри като цяло. В серия интервюта за водещи британски издания баронесата вече каза, че има пряка връзка между проблемите с концентрацията на вниманието при младото поколение и нарастващата роля на компютрите в живота на човека. През 2008-2009 г. баронесата отбеляза, че през последните 10 г. лекарите са започнали три пъти по-често да изписват на пациентите си лекарство, давано при разстройства на вниманието. Според проф. Гринфилд това може би е свързано с дългите часове, прекарани пред монитора. Баронесата смята, че в резултат на общуването с техниката мозъкът на детето свиква с незабавната реакция на действията му, което оказва негативно въздействие върху способността му да концентрира вниманието си по-продължително време.
Човешкият мозък, твърди професорката, е способен постоянно да се променя и да се приспособява, но той е доста чувствителен към средата, в която се намира. Затова продължителното непрекъснато взаимодействие с компютъра може силно да повлияе върху функциите му.
Терминът криза на идентичността се появи в науката относително неотдавна - през втората половина на миналия век. Кризата на идентичността се проявява като противоречие, несъответствие на съществуващия социален статус на човек или социална група към изискванията на променената ситуация. Основен показател за това е неспособността да се приеме новата роля, която налагат външните обстоятелства, или, като се приеме, да се адаптира към нея.
Психолозите дават и симптомите, най-характерни за това състояние:
- неадекватност на самооценката
- загуба на перспектива
- увеличава се песимизмът
- променя се социалната активност
- появяват се безкомпромисни съждения и социално-агресивно поведение
- повишен интерес към метафизични и ирационални проблеми.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 787

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 725

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 753

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 733

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ