11 Декември 2024сряда08:13 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акценти

Можело, значи...

Опаката Унгария доказва, че държавата може да е добър стопанин

/ брой: 7

автор:Виктор Турмаков

visibility 2469

Виктор ТУРМАКОВ


Унгария често е наричана "аномалия" на Европа. Странен език насред немско-славянско море. Опак народ с още по-опако ръководство, който успешно вдига кръвното на безликата и безлична брюкселска (в други периоди виенска и московска) администрация. И сега се оказва, че разбива либералния икономически консенсус, царящ в Източна Европа, планирайки да вкара държавата като равностоен играч в IT и телекомуникационния сектор.

За какво става дума? Унгария започва публично-частно откупуване на част от мобилните си мрежи за сумата от 660 милиарда форинта, или близо 3,5 милиарда лева. Планът е държавната холдингова компания "Корвинус", в сътрудничество с частната, но все пак унгарска IT компания 4iG, да придобие изцяло местното разклонение на британския телекомуникационен гигант "Водафон" и да създаде най-големия мобилен оператор и интернет разпространител в дунавската република, с план през следващите 4-5 години инвестицията да се изплати и държавно-частната компания да започне да снася добри пари в държавния бюджет.

"Държавна намеса! Сталинизъм! ", ще изпискат веднага либертарианците и ще размахат по медиите познатите мантри за "невидимата ръка на пазара", която решава магически всички икономически дисбаланси, и разбира се за "държавата - нощен пазач". Истината е следната:

 а) "Водафон" напълно доброволно продава част от разклоненията си в Европа (Брекзит + криза)

 б) става дума за публично-частно (повтарям) предприятие, което ще откупи въпросните активи. И освен това - кой казва, че държавата не може да бъде и икономически играч в IT сектора? Или в който и да е друг икономически сектор?

Поради огромните капиталови изисквания на сектора, пазарните сливания и общественополезния характер на телекомуникационната инфраструктура, общественото участие и сътрудничеството между частния и публичния капитал са често срещани по цял свят. Дори в уж най-пазарно ориентираните страни, 

включително и в България, 

регулаторите на  пазара  на телекомуникациите са именно държавни. Защото това е елемент от националната сигурност.  Освен това на много места в света държавата има значителен дял в много от телекомите, пак поради гореспоменатата причина.  

Христоматиен пример е норвежката "Теленор", която изкупи навремето втория телеком у нас - "Глобул". Тя има 54% държавно участие и 46%  частни акционери и която изплаща щедри дивиденти в националната хазна на доста богатото скандинавско кралство с почти несменяеми правителства на социалдемократите. А пък първия собственик на "Глобул" беше гръцката държавна компания ОТЕ Интернешнъл през дъщерната си фирма "Космо Бългерия Мобайл".

Но да се върнем от фиордите на Северно море и нашия черноморски бряг към средното течение на Дунав. Унгарското правителство има напълно реалистични планове инвестицията да се изплати.

Правителството на Орбан не крие основната си цел, след като държавата установи по-голяма роля в банковия сектор, енергетиката и медийния сектор, да се установи мажоритарна национална собственост в сектори от национално стратегическо значение като застраховките и телекомуникациите. "Именно затова е закупуването на "Водафон - Унгария", което и допълнително укрепва суверенитета на страната ни", коментира сделката министърът на икономическото развитие Мартон Нодь. Зад гърба му се усеща присъствието на премиера Орбан. Доказан прагматик, който е десен само на думи и когато му отърва...

Значи можело. При това в Източна Европа. А защо не и в България?

Страната ни също може

Българската социалистическа партия от години говори за повече участие на държавата в секторите на икономиката или поне за частно-държавно партньорство. По време на последното редовно правителство, с всичките му проблеми, в икономиката имаше положително развитие именно заради прилагането, доколкото е възможно на практика, на идеите на Левицата. Застанахме на първо място в ЕС по ръст в индустрията. Можеше да се продължи напред. Но аватарът на строителното лоби на ГЕРБ и ДПС - "Има такъв народ", свалиха редовния кабинет на Петков за да се закачат отново на държавната хранилка.

А сега служебните правителства не дават и дума да се каже за някакви подобни обратни изкупувания от държавата.  Не че няма какво.  Има редица концесии на подземни богатства, на водата в София,  столичното летище. Има редица пазари като енергийния, на който трябва да се сложи ред и държавата за това е призована, ноЕ Криза било. Нямало пари.

Е, България няма няколко милиарда евро за купуване на потенциално печелившипредприятия. Няма и за реактори. Няма и за здравеопазване. За нищичко няма. Освен за изтребители на чертеж и за оскъпен заради турско посредничество руски газ, като наредят по-големите братя от Брюксел и Вашингтон.

Унгарците са по-добре от нас именно защото са опаки.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 236

Само 330 хил. бедни пенсионери вземат за Коледа по 100 лева

автор:Дума

visibility 1341

/ брой: 236

1,3 млрд. лв. повече предвидени за НЗОК догодина

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 236

Амнистията ще е за данъка за сгради, автомобили и такса смет

автор:Дума

visibility 1417

/ брой: 236

16 страни от ЕС, сред които България, искат облагане на вейповете

автор:Дума

visibility 1702

/ брой: 236

Пада забраната за продажба на бензинови коли

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 236

Бизнесът е получил 280 млн. лв. компенсации за скъпия ток

автор:Дума

visibility 1588

/ брой: 236

Кремъл е дал убежище на Башар Асад?

автор:Дума

visibility 1601

/ брой: 236

Нидерландия засили граничния контрол

автор:Дума

visibility 1726

/ брой: 236

Сеул забрани на президента да напуска страната

автор:Дума

visibility 1683

/ брой: 236

Накратко

автор:Дума

visibility 1822

/ брой: 236

Ами сега!?

автор:Юлия Кулинска

visibility 1494

/ брой: 236

Полезни идиоти

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1503

/ брой: 236

Терористът демократ

автор:Александър Симов

visibility 1451

/ брой: 236

Парламентаризмът има своя шанс в лицето на Киселова

visibility 1503

/ брой: 236

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ