17 Май 2024петък06:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

CNBC:

Може ли юанът да измести долара в близко бъдеще?

Китай се превърна във втората по големина икономика в света, след като измести Япония през 2010 г.

/ брой: 280

visibility 72

Китайският юан може да детронира щатския долар като световна резервна валута по-рано, отколкото предполагат повечето анализатори, пише CNВС, цитирана от Investor.bg. Китай се превърна във втората по големина икономика в света, след като измести Япония през 2010 г.
Потреблението като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) в Китай все още е сравнително ниско – 35% спрямо около 70% в САЩ по данни на Световната банка (СБ), но бързо развиващата се средна класа в страната може да измести фокуса на китайската икономика от износа към вътрешния пазар. Когато това се случи, страната ще има нужда от по-силен юан, за да си позволи търговски дефицит и в същото време да остане конкурентоспособна.

„Китай определено иска да интернационализира юана. Страната има стратегия - първо да го използва в търговски сделки с определени страни, после за определени инвестиционни цели и накрая да го превърне във валута за резерв“, казва Бари Ейкънгрийн, икономист в Калифорнийския университет.

2012 г. беше една забележителна година за китайската валута. Пекин договори суапови сделки в юани с Австралия, Русия, Япония и Бразилия. China Development Bank предложи заеми в юани на страните от групата БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай), отскоро японската йена може директно да се обменя в юани и обратно, а пък в петък China Construction Bank продаде деноминирани в юани облигации.

През 2009 г. Китай направи валутата си частично конвертируема в Хонконг. По данни на  RBS от близо нулеви нива преди 4 години деноминираните в юани депозити в Хонконг сега достигат 500 млрд. юана.

„Икономическата тежест в Азия определено се измести от Япония към Китай“, коментират анализатори на Citi. „Ето защо регулаторите в Азия са по-чувствителни към относителната тежест на валутите си към китайския юан, отколкото към японската йена“.

През последната година се наблюдава и чувствително забавяне на нарастването на валутните резерви на страната, коментира Саймън Дерик, главен валутен стратег на BNY Mellon. През третото тримесечие на годината валутните резерви на Китай са нараснали с 2,76% на годишна база спрямо 20,9% през същия период на миналата година.

Като съпоставя този факт с изявления на Китайската централна банка, Дерик заключава, че Пекин вероятно се готви да прекрати пазарните интервенции и да либерализира курса на юана, който все повече се доближава до реалната си стойност.

„От началото на месеца се появиха слухове за възможно разширяване на диапазона, в който се търгува юанът“, коментира Дерик, предполагайки, че горната и долната граница на търговията може да бъдат разширени от сегашния 1 процентен пункт.

„Всичко това предполага, че първото тримесечие на 2013 г. може да се окаже доста интересно. Въпреки че през януари и февруари вероятно ще научим повече, най-вероятната дата за официално изявление е около 14 март“, изтъква той, допълвайки, че датата е значима, тъй като за тогава е насрочен партиен конгрес в Пекин.

Вероятните мерки, които могат да бъдат предприети от китайските власти, ще понижат цената на транзакциите за износителите и вносителите в страната, казва Джа Сяоган от Шанхайския институт за международни изследвания. Това би понижило зависимостта на Китай от долара, както и флуктуациите, които сериозно влияят на външната търговия и инвестициите, включително търговията с петрол.

Повечето анализатори все пак са на мнение, че за да се превърне в световна резервна валута, на юана ще са му необходими между 10 и 20 години.

 

 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ