16 Август 2024петък13:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МОТ: Нови 3 млн. безработни през 2015 г.

Кризата в заетостта не е близо до края си, а неравенствата ще продължат да се задълбочават

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 51

Броят на безработните вероятно ще се увеличи най-малко с 11 млн. през идните четири години, а неравенствата в света ще се засилят, предупреди Международната организация на труда (МОТ) в публикуван във вторник доклад, цитиран от Франс прес. През 2019 година над 219 млн. души се очаква да бъдат безработни. Миналата година без работа са били 201 млн. души по света, а броят им ще се увеличи с 3 млн. тази година и с още 8 млн. през следващите четири години, уточнява МОТ.
"Над 61 млн. работни места са загубени от началото на световната криза през 2008 година и прогнозите ни сочат, че безработицата ще продължи да се задълбочава до края на десетилетието. Това означава, че кризата в заетостта не е близо до края си и няма място за задоволство", посочва генералният директор на организацията Гай Райдър. "Политиката на икономии, особено в Европа, е допринесла за огромното увеличение на безработицата. Не мисля, че тя бе неизбежна", допълва Райдър.
Въпреки че ситуацията със заетостта се подобрява в САЩ, Япония и Великобритания, тя остава и ще остане трудна в много развити икономики, преди всичко в Европа. МОТ не прогнозира значителен спад на безработицата във Франция до 2017 година, когато нейното равнище вероятно ще спадне малко под 10 процента (9,9 процента), колкото се очаква да бъде и тази година. В Германия безработицата също може да нарасне и да превиши 5 процента спрямо 4,7 процента тази година.
Основната причина за продължителното нарастване на безработицата е, че почти никоя страна не е достигнала равнището си на икономически растеж отпреди кризата, отбелязва МОТ. Увеличаването на неравенството в доходите подкопа потребителското търсене и забави икономическия растеж, посочват експертите в доклада. Те допълват, че до 40 на сто от общите световни доходи се печелят от 10-те процента най-богати хора, а най-бедните 10 процента получават едва 2 процента от общото доходи в света.
 Нарастващата пропаст в заплатите, наред с увеличаващата се младежка безработица и намаляващото доверие в правителствата по света може да доведе до социално недоволство, според МОТ. От 2009 година социалните протести са станали по-чести в Близкия изток и Северна Африка, както в части от Източна Европа, бившите съветски републики и Южна Азия, отбелязва ДПА. Положителното според МОТ е, че над една трета от служителите в развиващите се страни са част от средната класа.
Организацията прогнозира най-високи равнища на безработица през 2015 година в Мавритания (30,9 процента), остров Реюнион (29,4), Македония (28,2), Босна (27,5), Гваделупа (25,8), Лесото (25,7), Палестинските територии (25,3), Южна Африка (25), Гърция (24,6) и Испания (23,6).

Птицевъдите искат да се забрани вносът на украински яйца

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 156

Доган по документи се разделя с ТЕЦ "Варна"

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 156

Производствените цени в селското стопанство спадат

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 156

Украйна може да се откаже от ядрени ни реактори

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 156

Съединените щати не са световен полицай

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 156

Жалба в Гърция за пожара до границата

автор:Дума

visibility 184

/ брой: 156

Нови версии за атаките срещу "Северен поток"

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 156

Накратко

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 156

Ни чул, ни видял

автор:Аида Паникян

visibility 256

/ брой: 156

Политически цайтнот

visibility 245

/ брой: 156

Пропадането на Източна Европа

автор:Боян Дуранкев

visibility 196

/ брой: 156

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ