27 Септември 2024петък01:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МОН намалява бюджетните пари за наука с нова стратегия

Научният фонд най-сетне обявява конкурс за фундаментални изследвания

/ брой: 122

автор:Велиана Христова

visibility 1013

Публичните разходи за наука до 2020 г. трябва да стигнат 0,45% от БВП, е записано в проект на МОН за обновяване на Националната стратегия за развитие на научните изследвания. Тя бе приета през 2011 г. с действие до 2020 г. МС прие вариант за актуализиране през 2014 г., но той не стигна до НС. Стратегията обаче ще бъде пак обновена, проектът за новия вариант бе представен вчера от министър Меглена Кунева и заместниците й проф. Иван Димов и Красимир Киряков. В действащата стратегия обаче е предвидено публичните средства за научни изследвания до 2020 г. да са 0,7% от БВП. Така в "обновената" стратегия публичните средства за наука се орязват с 0,25% от БВП. Нещо повече, в проекта пише, че в тези 0,45% влизат 320 млн. лв. от бюджета плюс 500 млн. лв. европари от новата оперативна програма за наука и образование. Т.е. бюджетните пари се намаляват силно. Това кореспондира с Конвергентната програма на правителството, в която е записано, че до 2019 г. средствата за наука ще бъдат намалени.
В момента водещи научни структури у нас са с мизерно финансиране, а оперативната програма предвижда парите от ЕС да се дадат не за укрепването им или за вдигане на крайно ниските заплати, а за изграждането на 4 изцяло нови центрове за върхови постижения и 10-ина центрове за компетентност. Красимир Киряков не отговори защо се правят нови научни центрове на гола поляна, които ще изсмукват кадрови ресурс от съществуващите научни организации, чието положение ще се влоши още. Пред журналистите бе представен обаче не проектът за стратегия, а само визия за нея. Тя ще се нарича "По-добра наука за по-добра България 2025" и се появява, защото актуализирането на стратегията било условие, за да стартира новата оперативна програма с европари в частта й за наука. Във "визията" няма никаква конкретика по красиво записаните намерения. По-късно се разбра, че конкретните числа, мерки и суми са записани в две части към стратегията, които не бяха показани при представянето. От МОн обявиха, че закачват проекта в сайта на МОН за обсъждане, но това не стана до редакционното приключване на броя.
Дългоочакваният нов правилник на фонд "Научни изследвания" е публикуван в ДВ завчера и влиза в сила от 3 юни, съобщи председателят на Изпълнителния съвет на фонда проф. Георги Вайсилов. Утвърдена е вече и годишната програма на фонда, която ще бъде представена пред учените в следващите две седмици. За 2016 г. фондът разполага с 15,193 млн. лв., от които с 8,5 млн. лв. ще бъдат разплатени неиздължените пари за проекти от конкурса през 2014 г. За финансиране на нови проекти тази година са предвидени 6,45 млн. лв. Ще бъде конкурс за фундаментални изследвания, като за три години напред бюджетът му е общо 18 млн. лв. Ще има и конкурси за проекти на млади учени, за научна периодика, за финансиране на международни научни форуми у нас, за съфинансиране по програма COST. Според Вайсилов парите за фонда трябва да се увеличат, понеже у нас на човек от населението се падат 50 евроцента за наука, докато в ЕС - 5 евро средно. Намеренията са класирането по новия тематичен конкурс да приключи до ноември.
 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ