Момчил Неков: Държавната политика вреди на пчеларството
/ брой: 96
"Държавната политика в сферата на пчеларството у нас е грешна и вреди на сектора. Заради нея измират пчелите. А от това страдат десетки, дори стотици дребни и средни пчелари. Не медът трябва да е в центъра на пчеларството, а здравето на пчелите. Ако загинат те, български мед няма да има." Това заяви на среща с жители на град Камено, Бургаско, кандидатът за евродепутат от БСП Момчил Неков.
Темата с пчелите е много актуална за регион Бургас. Той е един от регионите, които пострадаха сериозни през последните седмици във връзка с нерегламентирано пръскане с препарати за растителна защита. "В МЗХГ политиката е да дават пари, а не да се създава устойчивост и поминък. Удобни там са едрите производители. Това трябва да се промени, защото за много хора в селските райони пчеларството е възможност за минимален страничен доход", допълни Неков, който беше докладчик на социалистите в ЕП по темата с пчелите.
По данни на "Евростат" през миналата година България е изнесла за страни от ЕС приблизително около 10 хил. тона пчелен мед, а за страни извън ЕС - около 4 тона. В същото време България е внесла около 12 тона пчелен мед от страни извън ЕС и 3,5 тона от страни на ЕС. Според "Евростат" Китай е най-големият вносител на мед в ЕС с близо 80 хил. тона, или около 40% от общия внос. Друг основен външен вносител на мед в ЕС е Украйна - близо 40 хил. тона, или 20% от вноса.
Според данни на председателя на Обединения български пчеларски съюз инж. Михаил Михайлов пазарният дял на българския износ за ЕС е около 1 процент, но за сметка на това компенсираме с качествена продукция. Проблем пред бранша е липсата на българска марка пчелен мед, с която родните пчелари да се наложат на европейските пазари, коментира Михайлов.