27 Септември 2024петък01:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Могат ли милиардерите да платят спасението на страните си?

Все повече се обсъжда увеличението на данъците за богатите

/ брой: 142

автор:Дума

visibility 49

На страните по целия свят не им стигат пари. Испания търси помощ за рекапитализация на своите банки, в САЩ в следващите пет години може да претърпи срив най-голямата програма за медицинско застраховане на населението в света, в Русия зее огромна дупка в бюджета на пенсионния фонд, Гърция издъхва под бремето на дълга, пише Финмаркет. Навсякъде расте социалното неравенство, но най-богатите хора в света, независимо от кризата, увеличават своето благосъстояние.
В световната класация на най-богатите хора на света на Forbes влизат 1226 милиардери от различни страни. Ако тяхното благосъстояние можеше да се обърне в полза на обществото, това би направило 4.6 трлн. долара и много страни биха могли да решат проблемите си. На никой не му минава наум такова решение, но увеличението на данъците за богатите се обсъжда повсеместно, а самите милиардери, начело с Уорън Бъфет, заявяват, че са готови да плащат повече.
Испания търси от ЕС 100 млрд. евро. Ако гражданите й имаха повече патриотизъм, този проблем можеше да бъде решен с един подпис. Именно испанският милиардер Амансио Ортега, основател на най-голямата в света компания за търговия на дребно с дрехи Inditex, е най-богатият човек в Европа. По данни на Bloomberg Billionaires Index той притежава 39.5 млрд. долара и заема четвърто място сред милиардерите по света. Испанските милиардери не са много и техните пари биха стигнали на страдащата от неефективност и ценови балон страна само за кратко. В последната класация на Forbes влязоха едва 16 испанци, а общото им състояние се оценява на 72 млрд. долара.
Най-много са американските милиардери. В рейтинга на Forbes те са 420. Състоянието на втория най-богат човек на планетата Бил Гейтс (59.7 млрд. долара) и третия - Уорън Бъфет (45 млрд. долара) явно няма да стигне за решаване на текущите проблеми на Америка. Но първите 20 най-пълни портфейли на САЩ са достатъчни за една година издръжка на изключително скъпата програма за медицински застраховки на населението - Medicare, чийто крах е прогнозирано да настъпи през 2016 г.
Гърция, станала символ на недостига на пари, е богата като никога на дългове (над 315 млрд. евро). Прослойката на милиардерите е тънка: трима граждани на страната притежават по 2 млрд. долара всеки. И при желание да станат национални герои, те могат да купят 3% от гръцкия дълг. Или в най-лошия случай да отложат августовския фалит.
Във Великобритания има около 40 милиардери с общо състояние около 100 млрд. долара. Те биха могли да помогнат на страната да реализира програмата за съкращение на разходите, която първоначално се оценяваше на 900 млн. паунда, но се оказа много по-скъпа: 1.5 млрд. паунда. Могат да окажат и по-мащабна помощ. Великобритания публикува пакет от мерки, оценявани на 100 млрд. паунда, предназначени за защита на нейната финансова система при изостряне на дълговата криза в еврозоната.
В Русия има едва 100 милиардери. Тяхното състояние от 446.3 млрд, долара (1.45 трлн. рубли) обаче би стигнало за покриване на дефицита в пенсионната система от 1.2 трлн. рубли.
 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ