01 Май 2024сряда04:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Модернизират до май Политехническия музей в София

/ брой: 13

автор:Велиана Христова

visibility 811

Ремонтът на Националния политехнически музей (НПТМ) в София ще продължи до месец май, съобщи преди няколко дни директорката на музея д-р Екатерина Цекова. Експозицията бе затворена от средата на октомври м.г. и прървоначалното намерение бе ремонтът на музея, който се прави по проект на Министертвото на културата от ОП "Регионално развитие", да приключи за три месеца. Сега целта е обновяването да завърши през май, когато са европейските дни на музеите и за Европейската нощ на музеите НПТМ да отвори врати със специална експозиция. Тя ще бъде посветена и на 55-ата годишнина от създаването на музея, съобщи Екатерина Цекова. 
Проектът по оперативната програма е на стойност 645 хил. лв. Сградата се привежда в съответствие с изискванията за енергийна ефективност, подменена е дограмата и е обновена фасадата на сградата. Осигурен е достъп до екпозицията и за хора с трайни увреждания, включително за трайно пребиваване и самостоятелно придвижване в многофункционалната зала, обясниха служителите на НПТМ.
Идеята за създаване на музей на техниката в България се ражда още през 1885 г., когато в Русе се основава първото техническо дружество. В учредителния му устав като приоритетна задача е записано изграждането на технически музей и техническа библиотека, които "да съдействат за развитието на техниката и техническия поминък". Музеят обаче е създаден едва на 13 май 1957 г. Първоначално той е бил в състава на БАН, след това минава към просветното министерство, а от 1968 г. получава статут на национален музей. Сградата, в която се е намирал Националният политехнически музей, е построена през 1972 г., отначало като административна сграда при музея на Георги Димитров. Първоначално колекциите са формирани с помощта на Научно-техническите съюзи, а музеят ползва работни помещения и зали в Дома на техниката. Своя собствена сграда музеят получава в края на 1992 г. и за кратък срок е подготвена пърата постоянна експозиция - "От фондовете на Националния политехнически музей". Фондовете на НПТМ днес съхраняват над 22 000 експонати, разпределени по колекции - времеизмерване, транспорт, фото- и кинотехника, оптика, звукозапис и звуковъзпроизвеждане, радио и телевизия, изчислителна техника, музикални механизми, геодезически уреди, измервателна техника, битова техника, шевни машини, пишещи машини, физични уреди, съобщителна техника. В музея се пазят ценни свидетелства, свързани с живота и научното творчество на видни дейци на българската наука и техника. Научният архив притежава над 2000 архивни единици. Музеят разполага и с видеоархив, киноархив, фотоархив, справочен апарат по история на науката и техниката, личностни архиви, специализирана библиотека-читалня с над 12 000 книги и периодични издания и пр. Основателите на Националния политехнически музей са Стефан Рабов, Младен Цонев, Ненчо Николов, Сузана Видас, Христо Божков и първият и дългогодишен директор на музея Александър Вълчев.
В музея днес се организират научни симпозиуми и конференции, различни инициативи за извънкласни занимания на ученици от средните училища. Музеят е обнародвал 18 тома от единственото издание по история на науката и техниката - Годишник на Националния политехнически музей, редица тематични сборници и брошури. Националният политехнически музей работи в партньорство с просветното министерство, БАН, Софийския университет, със Съюза на физиците, Съюза на химиците, Съюза на учените в България, ФНТС и пр.

 

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ