30 Юни 2024неделя12:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Шпигел":

Мобилизиращата сила на фейсбук и туитър

Демонстрантите в Истанбул не се довериха на класическите медии, а на социалните мрежи

/ брой: 126

visibility 134

Кървящи хора, биещи с палки полицаи, водни оръдия, сълзотворен газ и десетки хиляди демонстранти: така изглежда Истанбул от петък насам, ако човек се информира засъбитията от YouTube, Twitter и Facebook. Наводнението от снимки е огромно и объркващо - като и самата ситуация.

Слуховете се разпространяват мълниеносно: полицията е използвала отровния хербицид Agent Orange, двама протестиращи са загинали, правителството е блокирало Facebook и Twitter. Много от съобщенията се разпространяват непроверено и остават непотвърдени - но за свидетелите на протеста те са единственият начин за изчерпателно и бързо документиране на бурните събития, пише в свой анализ Spiegel, цтиран от Investor.bg.
Практическите съвети също се разпространяват в Twitter: Как да се защитим срещу сълзотворен газ и спрей? Къде точно може да избягаме от полицията? И как да се държим в ареста?

Но преди всичко в мрежата се споделят изображения, те стават икони на един граждански протест: Една жена в черна рокля и джапанки хвърля обратно към полицаите една граната със сълзотворен газ, друга протестираща с гол торс е повалена на земята и ритана от полицията, майка отмива газта от очите на дете, те са в метростанцията на площад Таксим – чак до долу са стигнали облаците сълзотворен газ на полицията.
Потребителите призовава всяка снимка, която документира полицейското насилие, да бъде документирана. Ако лицата, отговорни за бруталните полицейски действия, бъдат изправени пред съда, тези документи ще са от решаващо значение.

Когато в неделя протестите стихнаха, в Twitter се разпространиха снимки на демонсттантите, които в обстрелвания преди това със сълзотворен газ и гранати Gezi Park и близкия булевард „Истиклял“ събират боклук и сълзотворни гранати. Посланието им чрез Twitter е ясно – тях ги е грижа за своя град и своята страна и не искат ескалация.

Както и по времето на „Арабската пролет“ социалните медии изтласкаха класическите като основен източник на информация за протестите. Нещо повече, от дни в Twitter под hashtag # buguentelevizyonlarıkapat (Изключи си телевизора) се призовава да не се обръща внимание на материалите на държавни и частни телевизии.

Много от протестиращите са ядосани заради оскъдните репортажи по турската телевизия. Те не виждат съвпадение на нещата, които виждат по улиците на града, с това, което показват телевизионните новини. Концепцията за "медийно затъмнение" („media blackout“) си пробива път

Асоциацията на журналистите „Репортери без граници“ е класирала в момента Турция на 154-о място в света в класацията „Свободата на печата“, често критични журналисти са арестувани и осъждани. Държавните телевизии частично са под влиянието на правителството. У много журналисти цари атмосфера на страх.

Така протестното движение, което започна в малък парк в Истанбул и сега се разпространява в цялата страна, предпочете да комуникира и да се информира по Twitter. Само до петък следобед във връзка с протестите са били разпространени около два милиона туита.

Хаштаговете #direngeziparkı, #occupygezi и #geziparki през уикенда станаха най-използваните тагове в Twitter в света.  Те бяха допълнени от прозаичния таг #resistanbul. Там се събираха новините за всичко, което се случваше в близост до парка Gezi.

В центъра на Истанбул през уикенда се срина и мобилната мрежа. Някои кафенета и заведения на булевард „Истиклял“, около който се разпростряха протестите, отвориха своите безжични мрежи, за да подпомогнат движението. Протестиращите продължават да разчитат повече на своите смартфони, вместо на традиционните медии.

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ