Млекопроизводители готвят протести за февруари
От бранша настояват да се въведе лимит за вноса на кондензирано мляко
/ брой: 12
Млекопроизводители от цялата страна подготвят протести, които ще се проведат в началото на февруари в София. Причината е сривът на изкупните цени на суровото краве мляко, предаде БНТ. Според животновъди стойността на продукцията на някои места е паднала до 40 стотинки за литър, а цените на млечните продукти в търговската мрежа не са поевтинели. Заради кризата в сектора вече са фалирали 15 ферми само в Пловдивско.
Производителите настояват за въвеждане на лимит за внос на кондензирано мляко. Според тях секторът им търпи загуби заради вносната суровина, която в България се разрежда и се използва за направата на млечни продукти. Според представители на бранша много ферми, и то от първа категория, вече са преустановили дейност.
Млечното производство в страната пострада от наложеното руско ембарго за внос на европейски земеделски продукти и в известна степен от падането на квотите за мляко в ЕС. Така големите производителки започнаха да търсят повече пазар на млечните си стоки вътре в ЕС. Много малки и средни млекопроизводители в България успяват да покриват само разходите си по отглеждането на животните, което не оставя достатъчно финансиране за развитие и инвестиции.
Преди няколко дни от Националния съюз на говедовъдите в България огласиха свой анализ, в който се казва, че кризата в сектора на млекопроизводството ще продължава. Според тях сегашната ситуация е незадоволителна както за млекопреработвателните предприятия, така и за земеделските предприемачи. Селскостопанските предприемачи вече констатират, че няма сигурност за цената на производителя, констатираха от бранша. По техни данни средната изкупна цена на суровото мляко в Европа за декември е 30,06 цента, като за старите 15 европейски държави цената е 31,19, а за останалите 14 европейски държави, където е и България, цената е 26,87 цента. България през декември се нарежда на 18-о място в Европа по изкупна цена на млякото.
През миналата седмица земеделската министърка Десислава Танева съобщи, че загубите на целия земеделски бранш от налагането на руското ембарго се изчисляват на 300 млн. лв. Тя не оповести конкретната сума на загубите в млечния сектор. Единственото, което досега страната ни е получила като компенсации от ЕС за загубите на млекопроизводителите, са 6 млн. евро.